zavřít

Nová 110nm verze GeForce 6800 bude od TSMC

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Až donedávna čipy NV41 (známé jako GeForce 6800) vyráběla výhradně společnost IBM pokročilou 0,13 mikronovou technologií.

NVIDIA ale mění strategii. Za nedlouho se objeví nový čip, NV42, který už budou vyrábět továrny TSMC pomocí vlastního 0,11 mikronového procesu. NVIDIA se tímto krokem pravděpodobně snaží zvýšit produkci a snížit výrobní náklady. Přesný důvod změny partnera však není zřejmý. Ani to, jestli se obě firmy o výrobu budou dělit. Z technického hlediska s IBM žádný problém nebyl. Právě naopak. V důsledku toho jdou některé kusy GF 6800 až podezřele dobře přetaktovat.
Verze NV42 od TSMC má 12 renderovacích cest (pixel pipelines) v jádře a 5 jednotek na zpracování geometrie (vertex units). Ve skutečnosti by to měla být jenom 0,11 mikronová verze NV41. Jenomže není. Na HKEPC zjistili, že NV42 od TSMC nemá všech 16 renderovacích cest v jádře, jako originální design od IBM a potažmo NVIDIE. Ale ve skutečnosti pouze 12. Zbylé 4 renderovací cesty v čipu vůbec nejsou, tudíž je nebude možné dodatečně aktivovat (třeba utilitou RivaTuner). To samé se týká jednotek na zpracování geometrie, kterých je opravdu jenom 5, nikoliv 6, jako v GeForce 6800 Ultra nebo GT.

zdroj: hkepc

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.