Máte námět či připomínku? Napište nám
Nepovzbudivé střípky o nVidia NV35
zdroj: Archiv
Hardware

Nepovzbudivé střípky o nVidia NV35

25. 4. 2003 16:16 | autor: Redakce Games.cz |

Dnes tu máme nové a poměrně žhavé informace o čipu vyvíjeném nVidií pod označením NV35 (thx Tantal za tip).

Podle DigiTimes se následník GeForce FX (NV30) NEbude vyrábět v moderní továrně IBM, jak se dříve zamýšlelo, ale jeho výroba zůstane u TSMC. Přičemž, TSMC má být jedinou firmou, která se na jeho výrobě bude podílet a která tento čip bude vyrábět. To mimojiné znamená, že u NV35 nebudou použity technologie, které výrazně snižují čipem emitované teplo a které vyvinula právě IBM.

Naskýtá se tak otázka, na jak vysoké (nebo nízké?) frekvenci bude čip pracovat, protože NV35 má mít zhruba 130-135 milionů tranzistorů a pro tak komplexní čip se stávají vysoké frekvence a následné ztrátové teplo vážným problémem. Může se stát, že vzhledem k daným omezením nebude takt čipu vyšší, než právě 500-550 MHz a že tedy zůstane na stejné, nebo velmi podobné frekvenci, jako takt čipu GeForce FX 5800Ultra. Odhadnout, jaké výkony takový čip bude podávat se dost dobře nedá. Tím spíše, že NV35 už má sice mít 256 bitovou paměťovou sběrnici, ale v kombinaci se standardními pamětmi typu DDR-I. Zatím co GeForce FX má sice 128 bitovou sběrnici, ale v kombinaci s pamětmi DDR-II.

Dřívější povzbudivou zprávu, která hovořila o tom, že NV35 má mít za jistých okolností více než dvojnásobný výkon oproti GF FX, nepřímo vyvrátil Solomon, když do auditorií na nvNwews napsal:

    Můj přítel mi řekl, že vývojářská firma pro kterou pracuje obdržela, jednu kartu s čipem NV35, která však pracovala pouze na frekvenci 300 MHz. Ukázal mi i skóre z 3DMarku 2003. Nevím, s jakými ovladači bylo dosaženo, ale v kombinaci s Pentiem 4 na frekvenci 2,4 GHz to bylo pouze okolo 4200 bodů...
I když je výkon hodně závislý na taktu pamětí a i když GPU pracovalo jenom na 300 MHz, není dosažené skóre nijak závratné. To určitě ne. nVidia má ale ještě šanci a poměrně dost času na vypilování ovladačů, které mohou v současné době výkon NV35 brzdit.
zdroj: NVnews, e-mail

cappy

Nejnovější články