zavřít

Kontroverzní patch 340 pro 3D Mark 2003

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Futuremark v noci na dnešek vydal nový patch build 340 (5 MB, lokální mirror) pro svůj komplexní benchmarkovací nástroj 3D Mark 2003 a hned se kolem toho strhla pěkná mela.

Podle vyjádření Futuremarku byly části programového kódu přeprogramovány tak, aby přestaly fungovat nekalé "optimalizace", které používalí výrobci grafických čipů. Tero Sarkkinenn z Futuremarku dokonce řekl, že nová verze patche byla publikována proto, aby dala majitelům 3D Marku 2003 objektivní možnost porovnat výkony současného hardwaru od různých výrobců.

Srovnání předchozího (build 330) a současného (build 340) patche pro 3D Mark 2003 bylo publikováno například na Nordic Hardware. Tam se také dozvíte, jaký má nový patch dopad na výkon. Zatímco v případě Radeonu 9800 PRO se žádná zásadní změna nekonala, karta GeForce FX 5950 Ultra s ovladači 52.16 v celkovém skóre ztratila 15 procent.

Na to konto se s důrazným protestem ozval Gainward, jeden z dvorních výrobců grafických karet s čipy NVIDIA. Nařkl Futuremark, že natvrdo vypnul kartám NVIDIA GPU kompiler, který je nutný k tomu, aby tyto karty pracovaly korektně. Podle Hanse-Wolframa Tismera z Gainwardu tak výkon karet v 3D Marku 2003 absolutně neodpovídá tomu, jaký výkon podávají karty NVIDIA ve skutečných hrách, protože bez funkčního kompileru přicházejí o 20 procent svého výkonu. V této souvislosti představitel Gainwardu znovu zpochybnil 3D Mark 2003 jako relevantní benchmarkovací nástroj a doporučil koncovým uživatelům, aby si raději ověřovali výkon svých karet v reálných aplikacích a ne v 3D Marku 2003.

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.