zavřít

Konečně konkurence Nvidie? Nová grafika AMD Radeon VII dorazí za pár dní. Co o ní víme?

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Na CES 2019 představila Lisa Su nový počin grafické divize AMD: herní kartu Radeon VII, která by konečně mohla soupeřit s nabídkou Nvidia v highendovém segmentu. Z prezentace na veletrhu už víme, že AMD kartu výkonnostně pozicuje jako konkurenci pro RTX 2080 & GTX 1080 Ti. Pravdivost marketingových tvrzení už zkouší prověřit první uniklé benchmarky, které se těsně před vydáním objevily na internetu.

Čip Vega 20 na 7nm výrobním procesu

Nejprve ale něco k samotné novince. Grafika AMD Radeon VII je založena na čipu Vega 20, který se na podzim roku 2018 představil v profesionálních kartách Radeon Instinct MI60 a Radeon Instinct MI50. Jedná se o jeden z prvních grafických čipů založených na 7nm výrobním procesu (v tomto případě z linky TSMC). Kromě několika vylepšení jde o zmenšení (die-shrink) předcházejícího čipu Vega 10, který je založen na 14nm procesu (a známe ho z karet Vega 56 / Vega 64).

Díky tomu je plocha jádra Vega 20 asi o třetinu menší než Vega 10 (331 mm2 versus 495 mm2). Novinka má 60 výpočetních jader, což dělá 3840 stream procesorů se základním taktem 1450 MHz. Maximální frekvenci AMD stanovilo na 1800 MHz, otázka je, jakých taktů karta v zátěži reálně dosáhne.

Kolem jádra jsou rozmístěny 4 paměťové čipy HBM2 s kapacitou 4 GB. Celkově tak jde o 16 GB paměti. To je na herní kartu neobvyklá hodnota. Dosavadní maximum činí 11 GB a najdeme ho v grafikách GTX 1080Ti nebo RTX 2080 Ti. Karta tak svůj „výpočetní původ“ nezapře.

AMD Radeon Vega VII oficiální prezentace

Kromě navýšení výkonu na plochu čipu umožňuje zmenšené jádro vměstnat pod rozvaděč dvojnásobné množství paměťových čipů oproti minulé generaci, vizte obrázek. Z 8 GB u Vega 64 se tak dostáváme k 16 GB u Radeonu VII. Místo 4GB čipů HBM2 lze osadit také 8GB čipy, takže je možné dostat na kartu až 32 GB paměti (4 × 8 GB). To vidíme právě u profesionálního modelu Radeon Instinct MI60. Zdroj: AMD via Wccftech.

Díky své bezprostřední blízkosti u grafického jádra se paměti HBM2 honosí velmi širokou sběrnicí. Při 4 čipech s frekvencí 1000 MHz to dělá propustnost 1 TB/s (1024 MB/s), což převyšuje momentální nabídku Nvidia s paměťmi GDDR6 (RTX 2080 Ti má propustnost 616 GB/s).

Kartu mají napájet dva osmipinové konektory, TDP bylo stanoveno na 300 W. To je mimochodem téměř stejné TDP, jaké má Vega 64 (295 W). Pokud bude výkon vyšší, jak se traduje, mohli bychom konečně zaznamenat výraznější posun v energetické efektivitě GPU AMD.

AMD Radeon VII

Předpokládaný výkon AMD Radeon VII

V rámci prezentace srovnávalo AMD výkon své novinky k RTX 2080. V titulech Battlefield V (DX12) a Far Cry 5 (DX11) byl výkon karet identický, ve Strange Brigade, který běží pod API Vulkan, už Radeon VII získal citelné vedení. Jistě jde ale o výběr nejlepších čísel.

Záhy AMD publikovalo ještě firemní test 25 her, kde srovnává výkon novinky s předcházejícím modelem Vega 64. Podle čísel je AMD je Radeon VII výkonnější o 7–68 %. Průměrný náskok oproti Vega 64 dělá asi 29 %. Na serveru overclock3d.net vytvořili z poskytnutých údajů přehledný graf.

RX Vega 64 vs. Radeon VII

Vzhledem k brzkému datu vydání už mají někteří recenzenti kartu na stole. Není proto žádný div, že se na internetu objevily úniky uživatelských benchmarků (via videocardz). Jeden z nich vyčmuchal twitterový účet Komachi: Final Fantasy XV. V něm to ale nevypadá pro Radeon VII příliš dobře, ve Full HD se novinka řadí mezi GTX 1080 Ti a RTX 2070, ve QHD je ještě níže. Musíme však vzít v potaz, že FFXV je titul vytvořený v kolaborací s Nvidií a obsahuje její některé exkluzivní efekty.

Lépe pro nový Radeon vypadají uniklá skóre z benchmarků 3D Mark (TUM_APISAK via videocardz). Skóre 27400 ve Fire strike je mírně vyšší než přetaktované modely RTX 2080, to stejné platí pro výsledek ve FireStrike Ultra.

Cena AMD Radeon VII a datum vydání

Společně s výkonem je nejdůležitějším parametrem pro hráče samozřejmě cena. Tu AMD stanovilo na 699 USD, což v přepočtu včetně 21% DPH dělá asi 19 000 Kč. Za podobnou cenu se dají pořídit i levnější modely konkurenční grafiky RTX 2080, ta má ale ƒ„jen“ 8 GB paměti. Otázky panují také nad spotřebou a provozními vlastnostmi: téměř o 100 W vyšší TDP mluví naopak zase proti Radeonu VII. Bude tak potřeba počkat na recenze. Těch bychom se měli dočkat již za několik dní. Vydání Radeonu VII je totiž plánováno na čtvrtek 7. února.

Tagy: novinky grafické karty AMD Radeon herní testy Radeon VII

Zdroje: Guru3D,wccftech.com,videocardz.com,Hexus

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.