Máte námět či připomínku? Napište nám
Jaký je nejrozšířenější hardware podle Valve?
zdroj: Archiv
Hardware

Jaký je nejrozšířenější hardware podle Valve?

13. 3. 2004 23:23 | autor: Redakce Games.cz |

Valve Software pravidelně a již dlouhou dobu monitoruje, kdo má jaký počítač a s jakou konfigurací hraje jejich produkty přes distribuční systém Steam.

zdroj: Archiv Nedělají to jen tak pro zábavu, ale aby získali přehled o nejrozšířenějších druzích hardwaru a aby tomu následně mohli přizpůsobit své hry. Výsledky průzkumu jsou v mnoha ohledech překvapivé, v jiných méně, každopádně z nich vzhledem k rozsahu vstupních dat (více než 573 tisíc respondentů) zcela jasně vyplývá obliba určitého druhu hardwaru mezi hráčskou veřejností.

Začneme nejprve procesory. Zatímco v globálních žebříčcích prodejnosti Intel jasně dominuje, ve výsledcích průzkumu, které dalo k dispozici Valve, už to tak jasné není. Nějaký procesor Intelu se nacházel v 51,32% počítačů, zatímco procesor AMD v 48,65% počítačů, takže jsme svědky překvapivého rozložení sil zhruba půl na půl. Tomu přibližně odpovídá i rozsah pracovních frekvencí zmíněných procesorů, když jsou nejrozšířenější CPU od 1,5 GHz do 2,7 GHz (dohromady dělají 64.32%). Celých 7,69% hráčů používá procesor s taktem vyšším jak 2,7 GHz a najdou se i tací, kteří mají procesory s taktem vyšším jak 3,3 GHz. Těch je ale dohromady jen 926, a 49 šťastlivců má procesor s taktem vyšším než 3,7 GHz (zřejmě majitelé Intel Prescott).

Mezi grafickými kartami už tak vyrovnaná situace není. V drtivé převaze jsou majitelé grafických karet s čipy NVIDIA. Stará známá pravda, že nejprodávanější jsou low-endové a mainstreamové grafické karty se potvrdila i tady. Zdaleka nejrozšířenějšími grafickými čipy jsou GeForce 4 MX (15,11%), GeForce 4 Ti (14,51%), GeForce 2 MX (10,19%), GeForce FX 5200 (6,95%) a teprve až na pátém místě se nachází první čip ATI a to konkrétné RADEON 9600 (6,38%). Hned za ním je RADEON 9800 s 5,33%.

zdroj: Archiv
zastoupení jednotlivých grafických čipů NVIDIA u hráčů Half-Life a Counter-Strike

Podrobné výsledky (včetně rychlosti připojení k internetu, velikosti paměti, verze Windows nebo rozlišení a barevn0 hloubky), které se průběžně aktualizují, si můžete prohlédnout sami a to na webu Steamu nebo v přehledných grafech na E-Sports.

A ještě přidáme malou perličku na závěr. K nahlédnutí jsou i starší čísla z předchozích průzkumů před pár lety a k dispozici je i podrobný výpis dříve používaných grafických karet od nejrůznějších výrobců, nad nimiž člověk žasne. Bez ohledu na to, jestli ten který konkrétní kousek měl hardwarovou 3D akceleraci a jestli byl na hraní použitelný nebo ne, jejich jména a názvy jsou podle našeho názoru naprosto super. Ať žije marketing!
zdroj: Valve, E-Sports

cappy

Nejnovější články