Jak si stojí Pentium IV?
zdroj: Archiv
Hardware

Jak si stojí Pentium IV?

20. 11. 2000 14:48 | autor: Redakce Games.cz |

Dnes vypouští Intel na trh svoji novou řadu procesorů Pentium IV a to na frekvencích 1,4GHz a 1,5GHz.

V čem se ale liší od svých předchůdců?

- Hyper Pipelined Technology - velké zřetězení operací v procesoru, umožnující dosažení vysokých pracovnách frekvencí.
- Advanced Dynamic Execution - oproti standardnímu P6 jádru rozšířené dynamické provádění a predikace.
- Rapid Execution Engine - celočíselná aritmeticko-logická jednotka nyní pracuje na dvojnásobné frekvenci jádra.
- Execution Trace Cache - nová implementace instrukční cache, která se nyní využívá i pro úkládání dekódovaných mikroinstrukcí.
- Enhanced Floating-Point/Multimedia Unit - přidáno 144 nových SIMD (Single Instruction Multiple Data) double-precision instrukcí v plovoucí desetinné čárce.

K novému procesoru bude samozřejmě potřeba i nový čipset i850, který se spočátku bude dodávat v kombinaci s ICH2 a I/O Controller Hubem použitým u i815E. Zajímavostí tohoto chipsetu je to, že bude používat 400Mhz FSB (4x100), která by měla umožnit plné využití dvoukanálového zapojení Rambus DRAM pamětí. Výsledna paměťová propustnost pak dosahuje vcelku uspokojivých 3,2GB/s (AMD DDR 2,1GB/s, PIII 1,06GB/s).

Na internetu se samozřejmě hned objevilo několik testů, např. na www.anandtech.com, www.sharkyextreme.com,www.hothardware.com nebo www.gamersdepot.com. Pentium IV 1,5GHz, až na malé vyjímky, ve vetšině testů překonává PIII 1,13GHz i AMD Thunderbird 1,2GHz, ale pouze o 5-15%, což je u takhle taktovaného a drahého procesoru dost málo. Jedinou vyjímkou je samozřejmě test paměťové prostupnosti, kde double-RDRAM exceluje (s podporou levnějších DDR SDRAM se počítá až v půlce příštího roku). Výsledkem jsou tak trochu rozpačitá hodnocení, na jednu stranu nové, perspektivní technologie, 400MHz sběrnice, na druhou stranu zase použití drahých RDRAM, ne až tak přesvědčivé výkony a především vysoká cena. Jednoduše řečeno tenhle procesor ještě nějakou dobu do herních počítačů patřit nebude.

MB

Nejnovější články