zavřít

Jak rychlý je nový Duron 1,6 GHz?

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jeden z prvních testů procesoru z přicházející „nové vlny Duronů“ (viz.

naše úterní novinka) se objevil na Overclockers.ru, kde testovaný kousek pracoval na frekvenci 1,6 GHz. Durony samozřejmě i nadále respektují svou tradici a nepoužívají žádný performance raitng jako Athlon XP. Ovšem od některých jiných přežitků se (naštěstí) ustoupilo. Výroba již nadále není prováděna v USA, protože továrna v Texasu byla přestavěna na produkci FLASH pamětí. Tím pádem jsou procesory vyráběny pomocí moderní 130 nm technologie namísto 180 nm jako u modelů do 1,3 GHz. Dodávají se modely 1,4, 1,6 a také 1,8 GHz. U posledního zástupce Duronu bude záležet na požadavcích trhu - pokud o něj bude zájem, je schopna AMD začít s dodávkami prakticky ihned. Ale vraťme se zpět k testu. Ruští kolegové zjistili, že výkon nových Duronů je dost solidní. Při porovnání se stejně taktovaným Athlonem XP si totiž Duron vedl dost dobře, což můžete usoudit i z přiloženého grafu:


Ještě podstatně lépe si však procesor vedl v přetaktované podobě. Ano, modernější technologie výroby a menší cache vedou k lepším možnostem a „nabádají k experimentům“, ovšem výhradně na vlastní riziko. V testu se podařilo přetaktovat Duron 1,6 GHz (12x133) až na 2,3 GHz (11,5x200). S touto frekvencí se z původně low-endového čipu stává solidní dravec schopný konkurovat podstatně dražším kolegům. Samozřejmě, že výkonnostně nemá na nejdražší procesory, ale s cenou pod 1500 Kč (!) se stává 1,6 GHz Duron skutečným horkým kandidátem na upgrade starších počítačů postavených na platformě SOCKET A. Sice je pravdou, že možnosti přetaktování se logicky liší kus od kusu, ale je pravděpodobné, že nový Duron bude k overclockingu povolný. Dodávky starších procesorů (1,3 GHz) budou s nástupem nového Duronu končit.

celeb

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.