zavřít

Intel začne dělat levné SSD disky

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nový trend v technologiích pro pevné disky je tu a Intel nebude chybět.

Po letech dominance konvenčních pevných disků se konečně do popředí zájmu dostávají disky typu SSD (Solid State Drive). Už je třeba můžeme najít v noteboocích (Asus EeePC, MacBook Air). Až doposud byla zásadní překážkou jejich masového rozšíření vysoká cena. Průzkumem aktuálních ceníků zjistíme, že v praxi můžeme dostat konvenční pevný disk mnohonásobně laciněji, než za jakou se nabízejí i ty nejlevnější SSD stejné kapacity. Bez ohledu na to, budoucnost zjevně patří SSD disků a Intel se podle toho hodlá zařídit.

Úložná zařízení postavená na Flash technologiích tedy budou jedním z hlavních produktů Intelu v budoucích letech. Proslýchá se, že Intel už pracuje na 1,8" a 2,5" SSD desktopových discích, založených na multi-level NAND flash čipech. Jejich uvedení má být naplánováno už na konec roku 2008 (čili velmi brzy). Disky budou mít kapacitu od 80 GB do 160 GB a budou vybaveny rychlou, 300 MB/s sběrnici SerialATA. Není dostupná informace, jakým způsobem toho bude Intel docilovat, jestli půjde o kombinaci RAM a Flash nebo jestli jejich disky budou obsahovat nějaké řídící čipy. Každopádně ze sebevědomých vyjádření se dá usuzovat, že tyto disky budou skutečně disponovat mnohem lepšími technickými parametry, než jakékoliv současné konvenční disky, které mají přenosové rychlosti třeba okolo 100 MB/s, navíc mají horší spolehlivost a vyšší hlučnost.

Troy Winslow z Intelu k tomu řekl: "Naše SSD disky budou mít mnohem lepší výkon, než současné pevné disky. A jakmile Intel uvede na trh svoje výrobky tohoto druhu, bude zjevně vidět, že ne všechny SSD disky jsou stejné a mají stejné výkony. Způsob jakým funguje řadič disku a jakým způsobem funguje FirmWare hraje velkou roli". Takže zbývá než počkat, jakou cenovou politiku Intel nasadí. Je zjevné, že si firma problematiku vysokých cenu uvědomuje. Na druhou stranu, Intel má rozsáhlé výrobní kapacity a může dlouhodobě držet ceny (čehokoliv) opravdu nízko. Do karet mu bude hrát i celkový trend, kdy SSD disky spadly s cenou meziročně o 40 procent a v letech 2009 a 2010 analytici očekávají další pokles, a to až o 50 procent.

zdroj: DailyTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.