Intel začal prodávat Pentium 4 3,6 GHz
zdroj: Archiv
Hardware

Intel začal prodávat Pentium 4 3,6 GHz

12. 7. 2004 13:13 | autor: Redakce Games.cz |

Společnost Intel v poslední době dělá co může, aby se udržela přibližně na stejné výkonnostní úrovni s AMD.

Alespoň na mainstreamovém trhu. Budiž jí tedy přičteno k dobru, že už začala dodávat distribučním partnerům procesory Pentium 4 Prescott 560, které pracují na frekvenci 3,60 GHz s 800 MHz QPB (FSB) a obsahují 1024 KB L2 cache. Krom vyšší frekvence a určení do patice LGA-775 (Socket T) na nich nejsou žádné další změny. Neobsahují nové jádro a poskytují tedy staré dobré technologie jako SSE, SSE2, SSE3, Hyperthreading (HT) a další. Základní deska pro tento procesor musí splňovat specifikace PCG 04B.
Obvyklé ztrátové teplo činí 115 Wattů, což je na plošnou jednotku více, než u zapnuté rychlovarné konvice. Doporučované jsou proto chladiče s měděným jádrem nebo celoměděné. Velkoobchodní cena procesoru je 637 amerických dolarů. V současné době se v maloobchodě pohybuje mezi 20-22 tisíci korun bez DPH. Tento model nemusí být ale za všech okolností k dispozici, protože vyrobené množství je zatím omezené a jako první je uspokojována poptávka velkých výrobců počítačů.

Obrázek zdroj: Archiv Výkon procesoru byl obestřen tajemstvím. Nedal se ani přesně odhadnout, protože jeho architektura je velmi specifická. V některých aplikacích je výkon úměrný frekvenci, v jiných ne. První oficiální benchmarky už jsou venku a to například na serverech HotHardware, SharkyExtreme, ExtremeTech a HardCOREware. Opět se ukázala stará známá pravda, že Pentia 4 v jedno-vláknových aplikacích, kterých je drtivá většina, těží z vysoké pracovní frekvence. Výborné jsou i v OpenGL hrách s "čistým kódem", jejichž engine vychází z Quake 3 Arena a pochopitelně v editaci videa. Tam, kde jsou nutné časté přístupy procesoru do paměti a tam, kde se uplatní větší počet vykonaných instrukcí za takt, jsou ve výhodě Athlony 64 a drtivě vedou.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články