zavřít

I starý Duron překonává nové Celerony 2.6 GHz

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

O výkonech nových Celeronů založených na jádře Pentia 4 se nikdy nehovořilo v superlativech.

A jak je na tom jejich poslední verze taktovaná na frekvenci 2.6 GHz? Zaryté příznivce Intelu asi zklamu. Z testu zveřejněného na Anandtechu vyplývá, že tento Celeron má potíže porazit svým výkonem i AMD Duron na frekvenci 1.6 GHz.


Jak je to možné? Vysvětlení je prosté. Za všechno může L2 cache velká pouhých 128 KB. Když chce procesor zpracovat nějaká data, sáhne pro ně do vyrovnávací paměti - do cache. Pokud tam ale požadovaná data nenajde, musí čekat, než se nahrají z operační paměti RAM. Přitom každá tato fáze nějakou dobu trvá a v tu dobu pipeline procesoru pracuje naprázdno. U extrémně dlouhé, 20-ti stupňové pipeline P4 Celeronů navíc ještě dlouho trvá, než se pipeline znovu zaplní. Takže výkon jde, slušně řečeno, k šípku.
zdroj: Anandtech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.