HW news - Sound Blaster Extigy
zdroj: tisková zpráva

HW news - Sound Blaster Extigy

20. 2. 2002 11:47 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Nedávno jsem psal o definitivním konci 3Dfx a včera se tyto informace staly skutečností. 19...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Nedávno jsem psal o definitivním konci 3Dfx a včera se tyto informace staly skutečností. 19. února měl být "sestřelen" oficiální web firmy 3Dfx, není dostupná podpora, což hlavně znamená, že nadále nejsou k dispozici nové verze ovladačů. Ty dosavadní budou k dispozici přes VoodooFiles. Jak jsem se teď ujistil, 3dfx.com ještě funguje, nicméně nenajdete tam nic jiného než link na voodoofiles.com, link na stránky firmy nVidia a tento text:

To our valued customers: 3dfx Interactive, Inc. is no longer providing support for any 3dfx products and drivers. Information about 3dfx is no longer available from the 3dfx.com website. Please be advised that on February 19, 2002, the 3dfx.com website will be shut down entirely. As a result, the following alternatives have been put in place:

Při vzpomínce na moji starou dobrou Voodoo2 mi z konce tohoto revolučního inovátora a původce dnešního boomu 3D akcelerátorů není veselo, což ještě podporuje fakt, že nVidii a ATI opět prořídly řady konkurenčních firem, zbývá už jen snad Matrox (Kyro také končí, jeho technologie čeká na kupce). Jako zajímavost se můžete mrknout na velmi ranou verzi akcelerátoru 3dfx Rampage. Tato fotografie byla údajně pořízena několik dní před tím, než 3Dfx zakoupila firma nVidia.

Creative Sound Blaster Extigy
Měl jsem dojem, že o této novince jsem již v minulosti psal, což - jak jsem dnes zjistil - není pravda :)) a proto s novým Sound Blasterem přicházím s mírným zpožděním. Nejedná se ani tak o zbrusu nový Sound Blaster, to by bylo opravdu brzo po nedávném uvedení Sound Blasteru Audigy, ale o HODNĚ upravenou verzi zmiňovaného Audigy. Samotná elektronika zajišťující zvuk neprošla skoro žádnými úpravami, zato vzhled a způsob použití nového Sound Blasteru - to tu ještě nebylo (pokud vím). A to v dobrém slova smyslu. Nový Sound Blaster není totiž klasickou kartou, patřící do PCI slotu, ale k počítači se připojuje pře rozhraní USB. To přináší mnoho výhod. Můžete ho pohodlně používat na více počítačích, např. v práci a doma a je také ideální pro majitele notebooků. To, že není uvnitř počítače, přináší další klad a to absenci možného rušení čistého zvuku jinými zařízeními. Já osobně jsem zažil již dost situací, kdy jsem divoce přesouval harddisky, modemy, grafické karty, jen proto, abych se zbavil nepříjemných ruchů v reproduktorech.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Design Sound Blasteru Extigy je podle mého názoru celkem zdařilý, dá se položit "na placáka" nebo postavit do vertikální polohy a všechny ovládací prvky jsou dobře přístupné. Ostatně obrázek by se měl válet někde okolo. Co se týče technických vymožeností, Extigy nabízí opravdu hodně. Už samotné 24bitový/96kHz Digital/Analog Analog/Digital převodníky (DAC a ADC) a odstup signál/šum 100dB je záležitost pro fajnšmekry hledající hlavně kvalitu zvuku. Dále na panelu Extigy najdeme optické i analogové vstupy/výstupy, vstup pro mikrofon a vstup/výstup SPDIF a další. Samozřejmostí je podpora EAX a Dolby Digital 5.1.

Musím říct, že Extigy mě velmi zaujal, myšlenka velmi kvalitního Sound Blasteru připojeného přes USB se mi velmi líbí. Další informace hledejte na oficiálním webu Creativu, technické specifikace naleznete zde. Recenze: PCMagazine, GameSpot

Krátce:

nVidia oficiálně uvedla řadu GPU Quadro4, určenou pro profesionální 3D grafiku. Jak jsem již psal, všechny karty jsou jen jinak pojmenovanými GeForce4 kartami. (maximálně budou upraveny frekvence jádra a paměti) a hlavní rozdíl spočívá v ovladačích
Vypadá to, že Optware Corporation se chystá během tohoto roku vyvinout technologii, která by umožnila na optický disk velikosti klasického CD uložit až 1 !!terabajt!! (1000GB) dat. Toho chce dosáhnout pomocí holografického zápisu a čtení.

Ovladače, užitečné prográmky:
ATI.Radeon.RefreshFix.v0.98.Beta(freeware, win2k/xp) - nová verze malé utilitky na vlastní nastavení obnovovovací frekvence v OpenGL a DirectX hrách. Ta je defaultně ve win2k/xp nastavena na slabých 60Hz. V této verzi byl změněn interface, byl přidán uninstal, opraveny některé chyby atd.

brko

Nejnovější články