HW news - John Carmack o GeForce4 MX
zdroj: Archiv
Hardware

HW news - John Carmack o GeForce4 MX

14. 2. 2002 20:32 | autor: Redakce Games.cz |

Mánie kolem uvedení GeForce 4 ještě neměla dostatek času na vyšumění a na interfernetu se neustále objevují různé komentáře, recenze a tak dále.

Nebudu se jimi zde zabývat, každý, kdo chce, si už informace najde, nicméně jeden komentář zde zmíním, jelikož vyšel od osoby z nejpovolanějších a to z pera Johna Carmacka, dnes již legendárního hlavního programátora id Softu, který má mamutí podíl na vzniku takových pecek jako jsou stařičký Wolfenstein 3D, Doom nebo Quake. Jak ví i malé dítě, všechny tyto tituly se okamžitě staly gigahity a v případě prvního jmenovaného se dokonce jednalo o revoluci ve světě počítačových her.
John Carmack o GeForce3/4, Radeonu 8500 a Doomu III
Na serveru Blue's News se objevil celkem dlouhý update .plan souboru, ve kterém se John Carmack svěřuje se svými zkušenostmi, testy a také problémy, s kterými se setkal při psaní podpory Radeonu 8500 a GeForce3 (o GF4 až na konci) pro právě vyvíjený Doom III.

Zmiňuje se hlavně o technologickém pozadí Radeonu 8500 a GeForce3, o velkých problémech s ovladači ATI (které už jsou mimochodem vyřešeny), o výborné kvalitě ovladačů Detonator od nVidie a o překvapivých výsledcích testů výkonu GeForce3 a Radeonu 8500. Věci znalí si jistě přečtou celý článek, pro ostatní mám pár shrnutí z článku vyplývajících.

Předně John Carmack ujišťuje, že jak GeForce3 a GeForce4 budou dobrými volbami pro bezproblémový chod připravovaného Dooma III. Totéž platí i o Radeonu 8500 a to díky přímé spolupráci Johna Carmacka a vývojářů ATI, kterážto vedla k obrovskému vylepšení a odstranění chyb v ovladačích Radeonu, bez kterého by byl Doom III na Radeonech asi nehratelný. Jestliže ATI bude v tomto trendu pokračovat, může být Radeon 8500 pro Dooma III dokonce lepší volbou než GeForce3 (to asi nebude platit o GeForce4), díky větším možnostem (oproti GeForce3) samotného hardwaru Radeonu, které jsou dušeny hlavně obecně známou "kvalitou" zmíněných ovladačů.

Na konec John Carmack varuje před nákupem nešťastně značené GeForce4 MX, která by díky mnou již popisované absence programovatelného nfiniteFX enginu nebyla tím pravým ořechovým. To neplatí o starší GeForce3 a to je právě důvod, proč hovořím o "nešťastném značení", které podle číslovky 4 budí zdání silnějšího GPU než v případě GF3, což bohužel není pravda.

nVidia Quadro4
nVidia před několika dny uvedla grafickou kartu Quadro4, bratříčka GeForce4, určeného pro profesionální práci. Zajímavé je to, že od GeForce4 se liší jen použitými ovladači. To ovšem znamená, že pokud chcete, můžete ze své GeForce4 udělat Quadro4 (a obráceně) a to tak, že změníte hardwarově zapsaný ID čipu a oblafnete tak Detonátory, které podle tohoto ID rozhodují, které ovladače se mají nainstalovat. Jak provést změnu onoho ID se dozvíte například na sajtě Xbit Labs (novinky z 10.února 2002).

Nové ovladače pro karty od nVidie a ATI
Pro majitele karet ATI Radeon 8500 a jakékoli z karet založených na čipu od nVidie se objevili nové ovladače. Ty pro ATI jsou dokonce WHQL certifikované takže se jedná o oficiální release, Detonátory od nVidie sice nejsou oficiálním vydáním, nicméně PRÝ pocházejí přímo od nVidie. Detonátory jsou ve verzi 27.42
Download:
ovladače ATI Radeon 8500
ovladače Detonator v27.42 pro win9x/me, pro win2k/xp

Krátce:

 • EPoX plánuje základní desku s integrovaným řadičem HPT374 IDE RAID, což ve výsledku znamená 6 IDE kanálů oproti dnes běžným dvoum.
 • Práce firmy AMD na architektuře Hammer jdou podle plánu a na světě jsou prý již první vzorky procesorů ClawHammer (plánované uvedení na konci tohoto roku)
 • STMicroelectronics - firma stojící za grafickými kartami Kyro a Kyro II s těmito končí a vypadá to na prodej technologie. Takže pokud máte dost peněz a ještě víc odvahy... :)


 • Recenze HW:
  recenze vypalovačky PleXWriter PX-W4012A IDE CDR-W
  recenze zvukovky Hercules Gamesurround MuseXL

  Ovladače, užitečné prográmky:
  Quantispeed.Calculator.v1.0(freeware) - vypočítá reálnou frekvenci AMD Athlonu XP z jeho označení

  brko

  Nejnovější články