HW news - disky Maxtor, levné RDRAM
zdroj: Archiv

HW news - disky Maxtor, levné RDRAM

28. 9. 2001 16:09 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Tento týden začala firma Maxtor dodávat na trh nový velmi rychlý harddisk o kapacitě 80GB.

Jedná se o model DiamondMax Plus D740X, kteréhož plotny se točí rychlostí 7200 otáček za minutu což slibuje opravdu svižný chod, nehledě na to, že v této desktopové 7200rpm kategorii je to první HDD připojený přes nové rozhraní UltraATA/133. Model je určen hlavně pro kancelářské a domácí použití, cena je stanovena na $249.95. Jako by to nestačilo, firma Matrox dále ohlásila brzké uvedení modelu DiamondMax D540X, ATA disku s největší kapacitou a to 160GB. Tato úctyhodná kapacita je rozdělena mezi 4 40GB plotny, které se otáčí rychlostí 5400 otáček za minutu. Tento disk je též připojen přes UltraATA/133 a je namířen hlavně na velké zákazníky. Doporučená cena: $399.95.

USBIF, neboli USB Implementers Forum, konsorcium vyvojářů, stojících za vývojem sběrnice USB, nedávno uvedla první veřejnou verzi specifikací On-the-Go, které by měli této technologii umožnit nabídnout peer-to-peer kontektivitu tak jako to je možné u "konkurence" USB - sběrnice IEEE 1394 neboli FireWire. Ta totiž umožnuje přímé velmi rychlé propojení například dvou počítačů standartními protokoly jako TCP/IP a NetBeui bez asistence nějakého směrovacího zařízení nebo serveru. V praxi to pak vypadá tak, že například na nových zvukových kartách Creative Sound Blaster Audigy je přítomen právě i FireWire konektor a pokud máte tyto karty dvě, můžete pomocí nich doma propojit dva počítače a vytvořit tak malou počítačovou síť, funkčností a rychlostí neroznatelnou od klasické sítě postavené na síťových kartách, použitelnou pro sdílení dat, síťové hry atd. O tom si zatím bohužel USB může nechat zdát, ale právě výše zmíněné specifikace jsou jedním z prvních kroků, které by toto měly změnit. Zatím USB nenabídne takové možnosti jako FireWire, ale mohlo by to umožnit komunikovat různým "vybraným" zařízením přímo mezi sebou, takže například osobní MP3 přehrávač by uměl sdílet MP3 soubory nebo digitální fotoaparát tisknout snímky přímo na tiskárnu. Specifikace On-the-Go je zatím ve verzi 0.9, verze 1.0 by se měla objevit na konci roku.

Firma Samsung Semiconductors ve čtvrtek oznámila, že dokončila vývoj levných 576-Mbitových Direct RDRAM paměťových modulů, zvládajících chod na frekvenci 1.066GHz. Hlavním aspektem je právě jejich cena, kterou se Samsungu podařilo výrazně snížit díky tzv. "4i" technologii, která umožňuje moduly vyrábět jednodušeji a tedy levněji než standartní drahou RDRAM, přičemž výkon oproti standartně vyráběným RDRAM klesne jen zanedbatelně. 576-Mbit RDRAM čipy, vyráběné 0.12 mikronovou technologii, budou uvedeny na trh pravděpodobně v druhém čtvrletí příštího roku a budou tak následovat 4i 256Mbitové, 0.15 mikronovou technologií vyrobené čipy, které se začnou prodávavat ve čtvrtletí prvním. 4i technologie vedla i k navýšení rychlosti. Zatímco nynější RDRAM moduly běží na rychlosti 400Mhz (označení PC800 je jenom marketingový trik, využívající toho, že tyto moduly přenášejí 2 bajty za jeden takt) tyto budou jak již jsem zmínil bežet na 1.066Ghz, předpokládá se tedy označení PC1066 RDRAM.
Technologie 4i byla vyvinutá společně s firmou Rambus a spočívá v redukci počtu nezávislých bank na čipu z 32 na 4, tudíž čip je menší a levnější. Tato technologie by cenu RDRAM čipů měla snížit až o polovinu, přiblížíc jí tak k nyní častěji používaným DDR (Double Data Rate) paměťovým čipům, podporovaným hlavně Intelovskou konkurencí jako např. firmou VIA.

Firma ATI Technologies Inc. včera oznámila, že do obchodů v severní americe začíná dodávat novou grafickou kartu Radeon 7500. Jádro této karty je taktováno na 290MHz, paměťové rozhraní pak na 230MHz, podporujíc až 64MB DDR paměti. Grafický čip využívá technologii ATI Hyper Z, která zvyšuje efektivní paměťovou prostupnost až na 8.8GB/s, dosahujíce tak podle ATI až šedesátiprocentního nárůstu výkonu oproti minulým generacím grafických akcelerátorů ATI Radeon. Již jsou připraveny i ovladače pro Windows XP, celosvětově by měla být karta sehnatelná počínaje 1.říjnem za $199. Čerstvou recenzi najdete zde

Krátce:
26.září firma SiS představila svůj nový chipset SiS 745, určený pro procesory AMD Athlon. Tento chipset bude podporovat paměti DDR333, stejně jako integrovaný chipset 740, který bude uveden v říjnu. *** Micorosoft vypustil novou verzi své optické myši Intellimouse Explorer, která se od předchozího modelu liší tím, že je bezdrátová. Oficiální info zde. *** Nová karta ATI Radeon 8500, by se měla objevit v říjnu, taktovaná na 275Mhz/275Mhz jak OEM tak Retail verze.

Recenze HW:
opravdu vyčerpávající recenze a benchmarky nového Intel Pentia 4 2GHz
grafická karta ASUS GeForce3 8200 Deluxe
grafická karta Hercules 3D Prophet III GeForce3
grafická karta MSI MX400 Pro-VT32S


Ovladace a užitečné prográmky:
SB Audigy/SB Live! beta ovladač
G450.Win9x.v6.51.012 ovladač
G450.Win2K.v5.52.010 ovladač
G450.WinNT4.v4.77.027 ovladač
NVMax.Beta.v3.00.62 - tweaker grafických karet s čipy nVidia
PowerStrip.v3.02 - výborná utilitka, obsluhující grafická nastavení ve win a mnoho dalšího
FreeRam.v3.0 - uvolňuje obsazenou pamět na kterou windows "pozapoměly", ukazuje volnou RAM, zatížení CPU
Motherboard Monitor v5.095 beta - název hovoří za vše

brko

Nejnovější články