HW extravagance: GeForce 7900 GX2 Quad SLI
zdroj: tisková zpráva

HW extravagance: GeForce 7900 GX2 Quad SLI

1. 5. 2006 23:23 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Za označením Quad SLI se skrývá pozoruhodné řešení firmy NVIDIA pro zpracování 3D obrazu.

"Quad" znamená, že se na něm podílejí celkem 4 grafické čipy zároveň. Aby to bylo technicky možné, musí být v jednom PC použity dvě GeForce 7900 GX2 (každá se dvěma čipy) a tak z technického hlediska rozhodně nejde o jednoduchou záležitost. Každá karta GX2 se skládá ze dvou vedle sebe umístěných tištěných spojů (PCB). Na každém je jeden čip GeForce 7900 s taktem 500 MHz (to je méně, než u GF 7900 GTX), který má přístup ke své vlastní, 512 MB velké paměti typu GDDR3 na frekvenci 605 MHz (1210 MHz DDR). Celková kapacita videopaměti na kartě je tedy 1 GB.
Každé PCB má svůj vlastní napájecí 6-pinový konektor a také zvláštní otvory pro radiální větrák jednoslotového chlazení umístěné na opačné straně tak, aby do chladiče mohl vstupovat vzduch ze dvou stran, protože jinak by byl větrák na vnitřní straně zcela zakryt druhým PCB a chlazení by bylo neúčinné (obrázek). Na první pohled pak zaujme mohutnost karty a hlavně její nadměrná délka (obrázek). Na cenu se raději ani neptejte. Celý počítač s Quad SLI vás vyjde na 6000+ dolarů, takže postupně přejdeme k tomu, jaké zkušenosti učinili s touto kartou v první recenzi na FiringSquad, kde jsou také nezbytné benchmarky.

Předně je třeba říct, že bez ohledu na slušné výkony je technologie Quad SLI zatím v ranném stádiu vývoje. Doslova v plenkách. To znamená, že produkuje více BSOD než je zdrávo a prostě zasekává nebo nuceně resetuje PC. Nemá odladěné ovladače a to ani co do stability, ani co do výkonu v jednotlivých hrách. Zároveň to ale znamená, že je problém výhradně na straně softwaru a nemá co do činění s hardwarem. Což je plus. Odstraňování dětských nemocí ale asi stejně zabere zhruba rok vývoje (podobně jako tomu bylo třeba u SLI, v letech 2004-2005). Takže s nákupem Quad SLI bude lepší trochu počkat...

zdroj: FiringSquad

cappy

Nejnovější články