zavřít

HW aktuality - peripetie AMD a NVIDIA

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Bude AMD propouštět? Proč hybridní SLI ztrpčuje život NVIDII? A jak aktuálně vypadá soupeření konzolí?

Chystá se v AMD masivní propouštění? Minulý týden se objevila zákulisní informace, že AMD hodlá v tichosti propustit 5 procent svojí pracovní síly, a to napříč všemi úseky, bez ohledu na to, jestli jde o marketing, vývoj nebo management. Hlavním důvodem má být to, že AMD neplní cíle, které si stanovilo, ani se mu nijak zvlášť nedařilo v minulém čtvrtletí. Navíc klesl výdělek (marže) z prodeje každého jednoho procesoru. Propouštění by mohl být jeden ze způsobů, jak udržet celkové výdaje pod kontrolou. AMD však jakékoliv propouštění prostřednictvím svých mluvčích kategoricky popřelo s tím, že neudělali žádnou redukci v počtech zaměstnanců. Problém je akorát v tom, že toto vyjádření trochu vypadalo jako předem připravené a existuje i možnost, že bylo učiněno jen s cílem uklidnit investory. Více se jistě dozvíme v nejbližších měsících...

Ani v NVIDII nejde všechno úplně hladce. Firmě se sice daří finančně, nedávno posílila na burze o 8 procent v důsledku pozitivních hodnotících zpráv, ale na druhou stranu se objevují zprávy o zpoždění technologie hybridního SLI, tj. kombinace v čipsetu integrovaného grafického čipu a čipu na samostatné kartě. To se mělo objevit už teď v březnu, ale někteří partneři NVIDIE reportují, že se první funkční vzorky objeví až na konci dubna a oficiálně bude hybridní SLI dostupné až od května. Probléme je kompatibilita a výkon. Hybridní SLI teď podporují jenom GeForce 8500 GT a GeForce 8400 GS. Z hlediska čipsetů je to nForce 720a a nForce 730a. No a pak jsou tu zprávy některých analytiků, že NVIDIA zrušila u svých partnerů některé objednávky na čipy pro grafické karty (i když se neví, které), takže je dost možné, že hodlá konsolidovat nabídku karet nebo že v nějakém segmentu přišla o část tržního podílu (třeba ve prospěch AMD/ATI).

Počet vyexpedovaných konzolí PlayStation 3 na trh se celosvětově přehoupl přes hranici 10 milionů. Xbox 360 je na cifře přes 17 milionů a Wii už může oslavovat "načatý" 23 milion, vše jsou ovšem expedice a nikoli reálně prodané kusy koncovým zákazníkům. Wii je nicméně z nové generace konzolí suverénně nejžádanější a zároveň je to konzole s nejrychleji rostoucím zájmem, když se jí za stejný časový úsek prodalo dvakrát tolik, co Playstationů 3.


Zajímavé ale je, že PS3 je ve skutečnosti prodávanější, než byl Xbox 360 za stejnou dobu od uvedení. Když totiž vymažeme rozdíl vzniklý pozdějším zahájením prodejů (o rok), zjistíme, že prodej PS3 roste nepatrně rychleji, a to asi o 700 tisíc kusů. Na druhou stranu, Xbox 360 se nedávno v EU dočkal slevy a hned poté vyskočily prodeje této konzole ve Velké Británii o 40 procent.

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.