Máte námět či připomínku? Napište nám
HW aktuality - NVIDIA NV40 a plány Intelu
zdroj: Archiv
Hardware

HW aktuality - NVIDIA NV40 a plány Intelu

30. 1. 2004 10:10 | autor: Redakce Games.cz |

- Na internet pronikly další spekulace o grafickém čipu nové generace NVIDIA NV40. Tentokrát...

- Na internet pronikly další spekulace o grafickém čipu nové generace NVIDIA NV40. Tentokrát vypadají velice, opravdu velice zajímavě. Posuďte sami: Obchodní jméno GeForce FX 6xxx, 175 milionů tranzistorů, 0.13 mikronová technologie, 8 renderovacích cest + 2 texturovací jednotky na každou, 16 Z/Stencil operací za takt, DirectX 9.0 + pixel shadery 3.0, vylepšený antialiasing i anizotropní filtrování a tak dále. Zbytek technických detailů a kompletnější popis NV40 najdete v německém originále na stránkách 3DCenter.de. Problém celé věci je akorát v tom, že se prozatím jedná o spekulace. Sice přímo neodporují tomu, co o svém budoucím čipu naznačili představitelé NVIDIE. Na můj vkus je však 175 milionů tranzistorů v kombinaci s 0.13 mikronovou technologií poněkud hodně. Nejenom z hlediska problematiky chlazení, ale hlavně kvůli ceně, kterou by NVIDIA za tak velký čip (co do rozměrů) musela zaplatit. Kdyby to ale přesto byla pravda, po stránce výkonů by se nepochybně jednalo o vynikající čip.

- Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) oznámila nárůst zisku o 520 procent. A aby také ne. Protože ať je na trhu úspěšná ATI nebo NVIDIA, vždy z toho má prospěch TSMC, u které si obě firmy nechávají vyrábět podstatnou část svojí produkce. Do statistik se ale výraznou měrou zapsal i sektor komunikací, z něhož TSMC rovněž profitovala.

- S postupem času se množí různé testy procesorů Intel Pentium 4 SSE3 Prescott. A to navzdory faktu, že na testy a také na následné zveřejňování výsledků platí v těchto chvílích přísné embargo. Na několik předběžných recenzí už jsme v HW novinkách upozorňovali a jelikož Intel nemůže mít oči všude, můžeme si do sbírky zařadit další dvě. Jednu na Computerdiy a druhou na The Inquirer. Co by nás mělo zajímat především? Test hrubého výkonu ve hře Quake 3 Arena na TheInquirer. Tam dostal Prescott od Northwoodu pořádně na frak, z čehož se dá usuzovat, jak na tom tento procesor skutečně je. A že by "oficiální" měření dopadla jinak je málo pravděpodobné.

- A ještě jednou Intel. Podle Paula Otelliniho (bio) dostanou 32-bitové procesory Intelu "upgrade" na 64-bitů hned, jakmile bude k dispozici adekvátní 64-bitový operační systém a také programy podporující 64-bitů. Což je velmi závažné vyjádření. Takže se naskýtá otázka. Že by měl Intel v procesorech něco "navíc"?? A čeká jenom na vhodný okamžik, aby to "navíc" mohl zapnout?? Už dřívější spekulace tomu nasvědčovaly. Prescott totiž narozdíl od Northwoodu obsahuje zdvojený 32-bitový Rapid Execution Engine, který se skládá ze série jednotek ALU (Arithmetic-Logic Unit) a AGU (Address Generation Unit) a to včetně dvou identických kopií L1 cache z Northwoodu. Takže uvnitř Prescottu jsou vlastně dva Northwoody. Proč? To zatím nikdo neví a výsledky testů absolutně neodpovídají tomu, že by tyto části "navíc" byly zapnuté. Vysvětlení ale může být velice prosté. Stačí si jednoduš spočítat, kolik je 2 x 32-bit.

cappy

Nejnovější články