zavřít

Herní notebooky: ATI přes 50, NVIDIA jenom 2

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Každých šest měsíců si výrobci počítačů vybírají hlavní partnery pro dodávky komponentů.

Kdo tento termín nestihne, může se s vidinou dobrých prodejů rozloučit. Právě jeden takový termín máme za sebou. Vybíraly se v něm komponenty pro výkonné notebooky s nejnovější technologií Intel Centrino (Sonoma). A výsledky? Aktuálně můžeme konstatovat, že tím, kdo tento termín totálně prošvihnul, byla společnost NVIDIA. ATI Technologies uspěla ve všech segmentech, od low-endu až pod high-end a její čipy pro PCI-Express s názvy MOBILITY RADEON X300, X600, X700 a X800 budou dostupné pro řadu uživatelů s různými potřebami a také rozpočtem. Podle analytiků smůla NVIDIE spočívala v tom, že v současné době nemůže výrobcům nabídnout více než dva čipy. GeForce Go 6200, který soupeří (přibližně) s MOBILITY RADEONem X300 a GeForce Go 6800, který soupeří s MOBILITY RADEONem X800. Problém není ve vlastnostech GeForce 6 Go, ale v příliš slabé nabídce, která zjevně nemůže stačit na pokrytí trhu.
Shrnuto, podtrženo - pro čipy ATI RADEON se rozhodlo 28 výrobců notebooků. Acer, Fujitsu, Lenovo, Toshiba, LG i HP a další. Čipy RADEON se objeví ve více než 50 modelech přenosných počítačů. Pro řešení od NVIDIE se rozhodla zatím jenom společnost Sony a tak se mobilní GPU NVIDIA objeví v jejich modelové řadě Vaio FS a Vaio S. Další partnery už NVIDIA nepředstavila, ale podle jejího mluvčího v tomto čtvrtletí určitě nějaké úspěchy přijdou. Ostatně je to dost pravděpodobné, vzhledem k faktu, že tento segment trhu je stále na vzestupu a "herní" notebooky se schopnostmi plnohodnotných multimediálních počítačů jsou v kurzu. Úspěchu ATI však dosáhne jenom těžko.

Neohrozitelným výrobcem grafických čipů pro notebooky je stále společnost Intel. Ta kromě toho ovládá i segment desktopových čipů, na kterém má nadpoloviční podíl. Zatímco ATI má 27 procent a NVIDIA, byť si polepšila o 3 procentuální body, se musí spokojit s 18 procenty. Ostatní výrobci čipů jsou na tom ještě hůře. S3 Graphics, XGI Technologies, Matrox, a další momentálně nedosahují ani 1 procento podílu na trhu.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.