Grafické karty Asus s čipy ATi?
zdroj: Archiv

Grafické karty Asus s čipy ATi?

27. 9. 2003 9:09 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Jeden z celosvětově nejvýznamějších partnerů nVidie, společnost ASUSTeK Computer inc. (zkráceně Asus), se rozhodla vyrábět grafické karty s čipy ATi.

I když (podle mě dostupných informací) není ještě nic oficiálně oznámeno, existují a jsou k dispozici konkrétní marketingové materiály Asusu (první, druhý), které obsahují kromě slušně dlouhého přehledu produktů také nenapodobitelný design chladiče na jedné z karet. Takže je velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o nějaký podvod nebo snad jen výhledově/pokusně plánované kroky. Asus se tak zjěvně rozhodl použít jedno ze svých úspěšných řešení, které se běžně objevuje na kartách s čipy nVidia GeForce FX 5900, také na jednom modelu grafických karet s čipem ATi.

Celá věc se potom jeví jako velmi překvapivé rozhodnutí. Asus i nVidia dlouho prohlašovali, že je jejich spojenectví nerozlučné. Proto (bohužel) zatím není známo, co Asus k tomuto rozhodnutí vedlo. Podle všeho to je následek dřívějšího nedostatku čipů nVidia GeForce FX 5800, kvůli kterému nenaběhla výroba nových modelů včas a zákazníci z řad výrobců počítačů se obrátili na firmy produkující karty s čipy ATi. Firma tak přišla ne vlastní vinnou o několik lukrativních zakázek. Možná jde také o reakci na změnu obchodní strategie podobných firem, jakými je Asus. Například společnost MSI (Microstar) provedla potichu podobnou změnu ve své strategii již dříve. Nenabízí však produkty s čipy ATi běžným zákazníkům, ale pouze výrobcům počítačů.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články