zavřít

GeForce 6800, PCI-Express a spotřeba

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nové standardy pomalu přicházejí na trh a spolu s nimi se do popředí dostává i nová problematika: napájení.

Aneb jak a čím vyživovat stále na spotřebu náročnější hardwarové periferie a jak čelit nedostatku "šťávy" v systému. Plus, jaké to má dopady na celkovou stabilitu. Ať už v klasických, ale hlavně v extrémních případech. No a na jeden takový extrémní případ se v poslední době podívali například na [H]ard|Ocp. Co zjistili?

Sestava s GeForce 6800 Ultra PCI-Express v kombinaci s přetaktovaným procesorem Intel Pentium 4 Prescott 2.8@3.55 GHz LGA-775 a základní deskou ABIT AA8 DuraMAX se ukázala být velmi nenažraná. Tomu se ani není co divit, protože výše uvedené komponenty jsou tím pověstné. Autor k tomu dále píše, že pod velkou zátěží a při přetaktování kolabovala GeForce 6800 téměř v každém okamžiku a to až do té doby, než se jí dostalo náležitého přísunu energie.

Jediným řešením v takových případech je použití dostatečně výkonného zdroje. V testu svojí úlohu splnil 520 Wattový zdroj (PSU) Vantec Stealth, který se dodává i s velmi potřebným 24-pinovým napájecím konektorem, který vykrmuje sběrnici PCI-Express X16. Spolu s ním vykazovala sestava skálopevnou stabilitu i při 255 MHz FSB a s děličem frekvence paměti 1:1. Z toho také plyne zásadní ponaučení. Pokud chcete mít extra-našlapanou mašinku, podívejte se po extra-výkonném zdroji. A jestli nechcete mít z počítače elektrárnu, poohlédněte se po méně náročných komponentech. V každém případě - dostatečně výkonný a dobře dimenzovaný zdroj není nikdy na škodu. Určitě se vyplatí do něj v zájmu stability systému investovat. A to i v takových případech, kdy nic neplánujete přetaktovat, ale počítač sám od sebe z neznámých důvodů padá nebo se úplně vypíná.

zdroj: [H]ard|Ocp

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.