GeForce 4 MX4000 - nejlevnější z nejlevnějších
zdroj: Archiv

GeForce 4 MX4000 - nejlevnější z nejlevnějších

17. 11. 2003 16:16 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Chtěli byste úplně novou 3D grafickou kartu za 50 dolarů (cca 1400,- Kč)? Pokud ano, máte v podstatě jenom dvě možnosti.

Poptat se v Kocourkově a doufat, že budete mít štěstí. Nebo koupit novou GeForce 4 MX4000 od NVIDIE. Ano, čtete dobře, to opravdu není překlep. Jak tato karta vznikla? Nějakého koumáka v NVIDII napadlo, že když má ATI v segmentu těch nejlevnějších karet Radeon 9200SE, že by bylo dobré jí nějak konkurovat. Prostě jí nenechat vydělávat a nabídnout něco podobného. Takže přišel s geniálním nápadem vzkřísit GeForce 4 MX. Už tak jednoduchý čip ještě více zjednodušit, aby jeho výroba nebyla nákladná, napojit ho na 64 bitovou paměťovou sběrnici (protože tím se sice totálně zdevastuje výkon, ale ušetří se 4,20 dolarů) a znovu ho poslat na trh pod novým jménem.
Ne že bych si myslel, že GeForce 4 MX byla (nebo je) špatná karta. Určitě není. Ale matně si vzpomínám, jak Jen Hsun Huang, šéf a spoluzakladatel NVIDIE zaníceně tvrdil, že GeForce 4 MX byla z marketingového hlediska chyba a že NVIDIA tuto chybu už nikdy nezopakuje. Kdo by si tedy mohl myslet, že už za 11 měsíců bude všechno úplně jinak. Bez ohledu na vize a prohlášení se však NVIDII tento krok může podařit. Hlavně proto, že pořád existuje poptávka po nenáročných řešeních. Karta by se tedy mohla objevit i v ČR a její koncová cena by se měla pohybovat okolo 1900,- Kč včetně DPH.

zdroj: DigiTimes

cappy

Nejnovější články