zavřít

Fyzikální tajemství AMD odhaleno

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Ani tak velká společnost jako AMD si netroufla vyvíjet vlastní fyzikální engine. A co na to NVIDIA?

AMD muselo najít odpověď na akvizici společnosti AGEIA, která skončila v rukou NVIDIE. Nemělo totiž jak a s čím konkurovat PhysX enginu, dnes zakomponovaného do platformy CUDA. No Radeon HD 4870 už má v propagačních materiálech uvedenu schopnost "zpracovávat herní fyziku". A jestli někdo přemýšlel nad tím, kde se tam vzala a jak by mohl tento čip podporovat zpracování fyziky, tak už si nad tím lámat hlavu nemusí. AMD totiž oficiálně ohlásilo partnerství s Havokem. Ano, přesně tak, to je ta společnost co byla nedávno prodána Intelu, hlavní konkurenci AMD...

Ani tak velká společnost jako AMD si netroufla vyvíjet vlastní fyzikální engine. Zatím to neskončilo žádným produktem, ale prostým ohlášením partnerství s Havokem. AMD teď bude s Havokem pracovat na tom, aby všechny jejich procesory a samozřejmě grafické čipy dostaly fyzikální optimalizace. A proč Havok? Protože funguje dobře, i na jejich čtyřjádrových procesorech, navíc je Havok široce akceptovaným fyzikálním enginem a objevuje se v řadě her.

V AMD věří, že je lepší použít tuto platformu a přizpůsobit se již existujícímu prostředí, než nutit lidi používat nějaký proprietální engine, jako to zkouší NVIDIA. Navíc je tato iniciativa vyvolaná lidmi z bývalé ATI, protože oni se už s Havokem seznámili, když s ním předtím pracovali a vidí ho jako na rozhodnutích Intelu prakticky nezávislý. Jak se situace vyvine do budoucna, to je otázka. Když by totiž fyzika začala přinášet AMD vyšší benefity, než je zdrávo, Intel by je od této fyziky okamžitě odstřihnul.

A to taky není hlavní problém. NVIDIA tento týden oznámila, že začala úzce spolupracovat se společností Natural Motion, zodpovědnou za úchvatné demo Euphoria (nebo fyziku v GTA IV) a specializující na inteligentní zpracování fyziky i herních animací. Jelikož je to v tuto chvíli jediná společnost, která má podobnou věc rozpracovanou do takovéhoto (použitelného) stádia, bude muset AMD čekat, jestli se nakonec nevyskytne stejně dobrá konkurence, která by se nechala koupit.

zdroj: TGD

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.