DDR II a PCI-Express - nic moc vyhlídky?
zdroj: tisková zpráva

DDR II a PCI-Express - nic moc vyhlídky?

24. 12. 2003 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Časy se mění, co bylo není, zpívá se v jedné staré písni.

news zdroj: tisková zpráva Platí to i o počítačích a v příštím roce nás čeká uvedení několika nových standardů. Bude se zkrátka zrychlovat co se dá a místo DDR pamětí by se měly objevit paměti typu DDR 2 (DDR-II) a místo sběrnice AGP 8x by měla přijít nová sběrnice PCI-Express. Na jednu stranu je fajn, že vývoj jde dál. Na stranu druhou, z hlediska zpětné kompatibility je to průšvih.

S přechodem na paměti DDR 2 asi nikdo z hráčů příliš spěchat nebude. Hlavně kvůli tomu, že jejich přijatelná cena na trhu je podmíněna zvládnutím 0.11 mikronové výrobní technologie. A také proto, že jejich kompatibilita se současnými základními deskami je spíše teoretická. Například kvůli sníženému napětí z 2.5 na 1.8 Voltu nebo zakončení signálu přímo v paměťovém čipu, místo na motherboardu. Navíc, produkce obyčejných DDR čipů bude ze setrvačnosti pokračovat ještě hodně dlouho, podobně, jako tomu bylo při přechodu z pamětí SDR SDRAM na DDR. Uvidíme, ale zdá se, že DDR 2 nás moc trápit nemusí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva U sběrnice PCI-Express to bude podstatně horší. Přechod na ní bude dosti bolestivý a u ní nějaká zpětná kompatibilita s AGP 8x rozhodně nehrozí. Jak si můžete všimnout na obrázcích Radeonu 9600 s PCI-Express okolo tohoto textu, konektor karty je úplně jiný. Je to dáno tím, že AGP je paralelní datová sběrnice, kdežto PCI-Express je obousměrná sériová sběrnice. Je schopná pracovat na vysokých frekvencích (až 2.5 GHz), přes kterou se data posílají v packetech (balíčcích) podobně, jako třeba u sítí Ethernet.

Výrobci grafických čipů navíc počítají s tím, že na konci roku 2004 by se už neměla vyrábět žádná grafická karta do AGP slotu. Takže každý, kdo bude chtít novou grafickou kartu, bude muset pořídit i novou základní desku. A protože není technicky možné vyrobit motherboard, na kterém by byly zároveň sloty AGP 8x a PCI Express, budou na tom hodně biti i majitelé drahých AGP 8x karet. Pokud budou z nějakého důvodu chtít novou základní desku, budou muset pořídit i novou grafickou kartu. Bohužel.

zdroj: Bit-Tech

cappy

Nejnovější články