Dá se hrát na integrovaném grafickém čipu?
zdroj: Archiv
Hardware

Dá se hrát na integrovaném grafickém čipu?

9. 7. 2004 18:18 | autor: Redakce Games.cz |

Pro mnohé hráče je pojem "integrovaný grafický čip" něco jako nadávka a jejich zkušenosti pravděpodobně pocházejí z tvrdé reality.

Ve skutečnosti se jim ani nelze moc divit. Po technické stránce má toto řešení mnohá omezení. Čip je limitován prostorem, nemůže obsahovat velké množství tranzistorů a nesmí se přehřívat. Proto je nepravděpodobné, že by obsahoval hardwarovou podporu moderních technologií. Nemůže mít mnoho renderovacích cest, nanejvýš jednu nebo dvě, o jednotkách na zpracování geometrie ani nemluvě. Pracovat může jenom na frekvenci čipu, do něhož je jeho jádro integrováno, nemá vlastní video paměť a tak dále. Zkrátka, nemůže to být nic extra.
Jaká je ale realita poslední generace integrovaných čipů? Opravdu se na nich nedá hrát? Možná budete překvapeni, ale výjimky se najdou. Na X-BitLabs provedli velký test sedmi integrovaných grafických čipů. Šlo o ATI RADEON 9100 IGP, ATI RADEON 9000 PRO IGP, SiS 661FX, Intel 865G, NVIDIA nForce2 IGP, SiS 741GX a VIA UniChrome KM400. Z výsledků testu se jeví jako použitelné celkem dva modely, a to NVIDIA nForce2 IGP a ATI RADEON 9100 IGP, které deklasovaly soupeře. I když to nebylo testováno, dá se předpokládat, že by v mnoha hrách zvládly i vyšší rozlišení než 1024x768 nebo vysoké detaily.

Zvětšit zdroj: Archiv

Naopak jako dokonalý outsider a jako nepoužitelné řešení se jeví SiS 661FX, protože jeho výkon ve většině testovaných her klesá pod 20 fps. A to už je skutečně hodně málo. Navíc se vývojáři v jeho případě snažili optimalizovat, takže jím produkovaný obraz ve všech OpenGL hrách vypadá spíše jako mozaika. Hodí se tedy spíše do kanceláře, než na hry. V konkurenci specialistů na 3D čipy jako ATI či NVIDIA prohrál i Intel 865G, přestože jde o integrovaný čipset z rodiny těch celosvětově vůbec nejprodávanějších (nejvíce grafických čipů skutečně prodává Intel). Je tedy zřejmé, že zrovna pro vysoký výkon ve hrách toto řešení pořizováno není. Mimochodem, na X-BitLabs byla testována také kvalita 2D obrazu.
zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články