Máte námět či připomínku? Napište nám
Co takhle optická myš?
zdroj: Archiv
Hardware

Co takhle optická myš?

5. 4. 2001 13:11 | autor: Redakce Games.cz |

Asi nikdo z vás není nadšený, když musí čas od času čistit myš.

Když mně navíc nedávno začala stará myš stávkovat, řekl jsem si, že už toho mám dost a začal se poohlížet po myši s revoluční technologií - ano, mám na mysli optickou myš. Její výhody jsou zřejmé - nezanáší se, je extrémně přesná a také skvěle vypadá (zvláště, když svítí ve tmě). Nevýhoda je jediná a pro většinu z vás asi i dost podstatná - cena. Cena noname optických myší začíná někde kolem tisíce korun, ale za ty opravdu značkové a špičkové modely dáte i přes dva tisíce.
Obrázek zdroj: Archiv Můj výběr se nakonec zúžil na dvě značky, které jsou v tomto oboru naprostou špičkou - Logitech a Microsoft. Po delším váháním jsem se nakonec rozhodl pro Microsoft, a to hlavně z toho důvodu, že design optických myší od Logitechu je řekněme netradiční a nebyl jsem si zcela jist, že si na něj zvyknu. Nakonec jsem zvolil model Microsoft Intellimouse Optical, který vidíte vedle na obrázku. Ještě existuje varianta Intellimouse Explorer, který je této myši velice podobný, jen je prohnutý do oblouku (proto není určen pro leváka) a má trochu jinak umístěná přídavná tlačítka. Tyto myši mají celkem 5 tlačítek - vedle dvou klasických je to oblíbené kolečko, které lze použít i jako tlačítko, a pak jsou po stranách další dvě tlačítka. Ty jsou standartně nastavené pro funkce Forward a Back, které se hodí především v internetovém prohlížeči, ale není problém si je pomocí softwaru předefinovat.

To podstatné pro snímání polohy myši se nachází na spodní straně myši, kde pracuje optická soustava složená především z digitální kamery a signálního procesoru. Kamera snímá pomocí paprsku "obrázek" pod myší, a to rychlostí 1500 snímků za sekundu! Snímky pak předává signálnímu procesoru, který vždy vzájemně porovnává poslední snímek s předposledním a tím zjišťuje pohyb myši. To není zrovna jednoduchý úkol, ostatně za sekundu tak prý vykoná 18 miliónů instrukcí! Výsledek pak procesor posílá přes USB nebo PS/2 do počítače, kde se software postará o výsledek. Jak vidíte, jde o revoluční technologii, která vám zajistí naprosto přesné snímání polohy myši. Další výhodou je, že nemusíte mít podložku pod myš, protože optická myš funguje na všech podkladech, vyjma těch, které odráží světlo (např. sklo).

Tento krátký článek nebyl myšlen jako recenze na jednu konkrétní myš, ale spíše jako přiblížení technologie optických myší, které se svým výkonem a naprostou přesností hodí i pro hraní počítačových her. Pokud tedy uvažujete o koupi nové myši a nejste příliš svázáni cenou, pak je pro vás optická myš ideální volbou.

leon

Nejnovější články