zavřít

Čipsety VIA PT880 Pro, PT894 a PT894 Pro

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Společnost VIA včera uvedla na trh celkem 3 nové čipsety ze série PT pro základní desky s procesory Intel Pentium 4 Socket 775 (PT = Prescott Socket T).

Jsou to PT880 Pro, PT894 a PT894 Pro. VIA se domnívá, že tyto čipsety představují lepší a levnější řešení, než jsou Intel 915 a 925X/XE a že je lidé budou vyžadovat. Ba co víc, že dokáží nastartovat větší zájem o platformu Socket 775. Všechny tři čipsety mohou podporovat PCI-Express, 1066 MHz FSB (QPB, Quad Pumped Bus), AGP/ PCI-E a Dual Channel DDR 266/333/400 nebo Dual Channel DDR2 400/533/667.
Unikátní PT880 Pro dokonce umí podporovat jak PCI-Express tak AGP sběrnici a to zároveň na jedné desce. PT894 Pro zase umí VIA DualGFX Express (Dual PCI-Express), což VIA nepředstavila jako "SLI", ale jako podporu dvou grafických karet s cílem přinést obraz až na 4 monitory. PT880 Pro bude stát nejméně, je určen pro mainstreamový segment trhu a levné základní desky, PT894 a PT894 Pro jsou pro náročnější uživatele. Jmenovitě PT894 Pro má být atraktivním soupeřem Intel i925, neboť narozdíl od něj nevyžaduje používání pamětí typu DDR2. Ve všech těchto případech ale záleží na výrobci základní desky, pro jakou variantu čipsetu se rozhodne a jaké jeho základní desky budou podporovat technologie. VIA PT nabízí možností více než dost.

Ovšem u každého čipsetu jsou ještě důležitější věci, než podporované technologie a cena. A to například stabilita, softwarová podpora a podávaný výkon. Zatímco o stabilitě a softwarové podpoře je ještě brzo hovořit, o výkonech si jistý obrázek můžeme udělat. Soudě podle prvních testů, zejména na serveru Anandtech, se zdá nová platforma VIA PT894 velice konkurenceschopná a to i v porovnání s ukrutně drahým čipsetem Intel 925. Při encodingu, PC Marku 2004, i při všech herních benchmarcích byl tento čipset důstojným soupeřem současné TOP nabídce Intelu a v některých případech byl dokonce lepší. Což je překvapující. Snad jen škoda, že s těmito produkty nepřišla VIA před šesti měsíci, kdy byl uveden i915 a i925. Aktuálně totiž hrozí, že až přijde Intel s i945 a i955, bude série VIA PT pro většinu uživatelů nezajímavá.

Další recenze naleznete na serverech: Anandtech, BigBruin, Hexus, PC Perspective, The Tech Report, The Tech Zone, Tom's Hardware, Viper Lair.

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.