Máte námět či připomínku? Napište nám
Čipset NVIDIA nForce 4 SLI pro platformu Intel
zdroj: Archiv
Hardware

Čipset NVIDIA nForce 4 SLI pro platformu Intel

7. 4. 2005 9:09 | autor: Redakce Games.cz |

Vznik čipsetu NVIDIA nForce 4 SLI Intel Edition umožnila vzájemná výměna licencí mezi NVIDIÍ a Intelem.

Intel dostal možnost ve svých čipsetech i955X podporovat SLI a NVIDIA zase na oplátku obdržela licenci na Intelovskou sběrnici FSB. Přičemž NVIDIA jako bonus získala právo produkovat čipsety pro platformu Intel. To jí dalo příležitost masivně podporovat vlastní technologii SLI pro grafické karty a zároveň ukousnout něco z čipsetového tržního koláče, který má dlouhodobě pod palcem Intel. Ať se nám to totiž líbí nebo ne, Intel a jeho procesory + čipsety stále okupují většinu prodaných počítačů a vzhledem ke vztahům, jaké panují například mezi Dellem a Intelem, se to asi v dohledné době jen tak nezmění.
Technické specifikace se od nForce 4 SLI pro platformu AMD příliš neliší. Je tu podpora pamětí DDR2 667 MHz s teoretickou datovou propustností až 10,6 GB za sekundu, až 10 konektorů USB 2.0, 4x PATA/SATA, PCI-Express x16 nebo 2x PCI-Express x8 v zapojení do SLI a tak dále. Nicméně protože jsou obě platformy, jak AMD tak Intel, velice odlišné a procesory Pentium nemají vestavěný paměťový řadič, musela NVIDIA pro svůj čipset použít klasické rozložení s odděleným NorthBridgem (NF4 SLI SPP) a SouthBridgem (NF4 SLI MCP). Vedlejším efektem je příznivější scénář pro overclockery, NF4 SLI SPP podporuje 1066 MHz FSB a také automaticko-přetaktovávací utilitu nTune. Krom toho je tu NVIDIA FireWall (ActiveArmor), který na sebe převezme ochranu počítače před běžnými síťovými útoky a rovněž dokáže odlehčit samotnému procesoru. Za velmi důležité lze označit několik optimalizačních technik pro rychlejší přístup do paměti RAM, které jsou pro procesory Intel velmi důležité.

Zvětšit zdroj: Archiv

Výsledky prvních testů jsou více než slušné. V mnoha případech je čipset NVIDIE rychlejší, než obdobné řešení Intelu v podobě i925XE. A je fakt, že i925XE je prémiový čipset a základní desky s ním jsou obvykle za nemalé peníze. Při vhodně zvolené cenové politice může mít nForce 4 SLI Intel Edition slušné šance na úspěch. První recenze si můžete přečíst na [H]ard|OCP, HEXUS, Hot Hardware, Neoseeker, PC Perspective a Tom's Hardware.

cappy

Nejnovější články