zavřít

Čipset ATI RD580: Slušná protiváha nForce 4 SLI

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Čipová sada ATI RX480/482 se ještě nestihla pořádně rozšířit.

Vlastně teprve přichází na trh a "canucks" (čti kenaks) už mají v záloze přichystanou hodně zajímavou novinku. Jedná se o čipset RD580 pro platformu AMD K8, čili Athlony 64, Semprony a Opterony. Že asi nepůjde o žádný křemíkový odpad naznačila horečná aktivita u předních výrobců motherboardů jako jsou ASUS, MSI (Microstar) nebo Gigabyte, kteří se ho snaží adoptovat jak nejrychleji to jde. A čím že je tak zajímavý? Jedná se o čipovou sadu určenou pro nejvýkonnější systémy s procesory AMD Athlon 64, osazené grafickými kartami v duálním režimu, jako je třeba ATI CrossFire nebo NVIDIA SLI. Navíc jde o čipset, který prolamuje některé bariéry znemožňující z přetaktovaných Athlonů vymáčknout maximum. Sběrnice Hypertransport by u něj měla jít přetočit až na 1600 MHz a to není vše.
Také je to (zatím) jediný čipset, který podporuje HD audio a zároveň CrossFire. Stejně jako nejnovější verze NVIDIA nForce 4 SLI má i ATI RD580 dva plnohodnotné PCI-Express x16 sloty pro grafické karty. Ale narozdíl od řešení NVIDIE je má oba přímo napojené na NorthBridge a nikoliv každý zvlášť, jeden na NorthBridge a druhý na SouthBridge (mezi nimiž je jenom x8 propojení). Jaký to má dopad na výkon se můžeme jenom dohadovat.

ATI si zatím nepřeje, aby se o výkonech RD580 mluvilo, jelikož čipset ještě není uveden na trh a oficiálně se stále nachází ve fázi vývoje. No, takže... :o). Přesná čísla nejsou k dispozici, ale v obecné rovině můžeme na základě předběžných testů říci, že ATI RADEON X1800 XT CrossFire s ovladači CATALYST 5.11 je na základní desce s RD580 rychlejší, než NVIDIA 7800 GTX ve SLI s ovladači 81.87 a desce ASUSu A8N32-SLI Deluxe. V rozlišení 1600x1200 s 4xAA/8xAF, ve F.E.A.R., ve Splinter Cell: Chaos Theory, v Quake 4, v Doom 3 i ve Far Cry a v 3DMarku 2005 taky. Pokud se předběžné informace potvrdí, bude to velmi zajímavé. Tím spíše, že proti nejrychlejší GeForce 7800 GTX s 512 MB V-RAM chystá ATI nasadit úplně nový RADEON X1800 XT PE (Platinum Edition) a plánuje i jeho CrossFire edici.

zdroj: AnandTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.