zavřít

Celeron 'D' Prescott a jeho výkony

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Levné procesory Intel Celeron, které vycházely ze základu Pentia 4 NorthWood, se velké obliby nedočkaly.

S jejich výkony to bylo jako na houpačce. Někdy relativně dobré. Jindy bídné a to zejméma (a bohužel) ve hrách. Intel se ale Celeronů nehodlá vzdát ani v budoucnu a běžný postup, kdy se z nepovedených Pentií 4 stanou několika zásahy funkční Celerony, bude praktikovat i nadále - tentokrát s jádrem Prescott. Nejdůležitější technické parametry nových Celeronů jsou následující: Pokročilá technologie výroby na úrovni 0.09 mikronu, 16 KB L1 data cache, 12 Kuops L1 trace cache, 256 KB L2 cache, externí frekvence 533 MHz (QPB); interní 2.4 GHz. Podpora instrukcí MMX, SSE, SSE2, SSE3.. a to je vše. Naopak na technologii Hyperthreading se nedostalo a ačkoliv je v čipu přítomna, je vypnutá. Vzhledem k tomu, že stepping nových Celeronů je označen číslicí 2 (a aktuální stepping plnohodnotných Pentií 4 Prescott je 3), mám důvodné podezření, že se nejspíše jedná o tu sérii Pentií 4, která musela být kvůli nadměrnému ztrátovému teplu předělána a procesory, které se mezitím vyrobily, se na trh vrátily jako boomerang v podobě Celeronů.


Letmý technický rozbor si u nováčka zaslouží vyrovnávací paměti cache. Na jejich rychlosti totiž závisí výkon. Problém je akorát v tom, že architektura Prescottu je v tomto ohledu mnohem horší než u NorthWoodu. A tak zatímco předešlým Celeronům trval přístup do L1 cache v ideálním případě 2 takty a do L2 18 taktů, u Prescottů jsou to 4 takty pro L1 a 29 taktů pro L2. Naštěstí se to u nového Celeronu neprojevilo tak negativně jako u jeho většího bratra a tak se dá říci, že nový Celeron je v praxi o dost lepší, než jeho předchůdce vycházející z jádra Pentia 4 Northwood. Tedy alespoň co se týká herních testů. Kompletní výsledky si můžete prohlédnout v předběžném testu na serveru x86-secret.
zdroj: x86-secret

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.