zavřít

Blu-Ray disk TDK s kapacitou 100 GB

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

TDK Corporation vyvinula prototyp Blu-Ray disku, který dokáže pojmout neuvěřitelných 100 GigaBytů dat (102 400 MB).

To je asi více, než pojme harddisk ve většině současných počítačů a dvojnásobek toho, co dokáže pojmout současný dvouvrstvý Blu-Ray disk. Na novinku od TDK, prozatím nazvanou "2X", je navíc možno zapisovat data rychlostí 72 MegaBitů za vteřinu, což je rovněž dvojnásobek současné maximální rychlosti zápisu. Pro představu, i na obyčejný Blu-Ray disk lze zapisovat data větší rychlostí, než jaká je nutná k nahrávání z High-Definition TV (HDTV) (v komprimované podobě). Tudíž rychlejší zápis pro běžné použití není zdaleka potřeba a bude se hodit spíše pro super rychlé zálohování dat.
TDK zvýšila rychlost zápisu použitím výkonnějšího modrého laseru a zvýšení kapacity dosáhla jednoduše přidáním dalších dvou vrstev. Prototypový disk měl celkem 4 vrstvy, každou s kapacitou 25 GB dat, tj. každou vrstvu s kapacitou 135 minut high-definition videa v MPEG-2 formátu. Z laického pohledu nebylo použita žádná extra-super-speciální technologie, jde o pouhou, do extrému dotaženou evoluci. Disk TDK "2X" už prošel standardizaci a objeví se na trhu v klasických variantách BD-R (1x zápis, pak pouze čtení) a BD-RE (přepisovatelný).

Formát Blu-Ray disk významně podporuje Sony a podílela se i na jeho vývoji. I když se její představitelé vyjadřují ve smířlivém tónu, co se týká podpory konkurenčního formátu HD-DVD od Toshiby (a spol.) v mechanikách Blu-Ray, je jasné, že Blu-Ray disk je ve svých technických parametrech o dost napřed. A to zejména maximální úložnou kapacitou, neboť v současné době se může HD-DVD pochlubit "pouhými" 45 GB na disku se třemi vrstvami (a teoreticky 60 GB v případě, že by měl stejně vrstev jak TDK "2X").

zdroj: MCW

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.