zavřít

Blu-Ray disk nebo HD-DVD?

Windows

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Není to tak dávno, co se na trhu masově rozšířilo DVD a už je tu nová technologie, která (zdá se) pošle DVD do věčných lovišť.

Jmenuje se Blu-Ray a jedná se o novou generaci optických disků Sony, které byly vyvinuty v kooperaci se skupinou předních výrobců spotřební elektroniky, včetně Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, TDK a Thomson. Formát jako takový bude primárně sloužit pro nahrávání, přepisování a přehrávání high-definition videa a samozřejmě také k ukládání velkých objemů dat. Na jednovrstvý Blu-Ray disk je možné uložit 25 GB dat (cca 13 hodin filmu). K dispozici ale budou i dvouvrstvé disky, schopné pojmout přes 50 GB dat. Současné technologie optických disků, jako například DVD, DVD±R, DVD±RW a DVD-RAM, používají k zapisování a snímání záznamu červený laser. Blu-Ray technologie k tomuto účelu využívá modro-fialový laser, který má kratší vlnovou délku. Je ho možné zaměřit s mnohem větší přesností a na stejnou plochu natěsnat větší objem dat. I když jsou u klasického DVD a Blu-Ray použity rozdílné lasery a jiná hustota záznamu, Blu-Ray je zpětně kompatibilní, takže v Blu-Ray mechanikách bude možné přehrávat klasická CD i DVD.
Očekává se, že Blu-ray v několika dalších letech nahradí klasická DVD a stane se hlavním standardem. Nic ale není jisté, protože je tu ještě několik konkurenčních technologií, jako například UDO (Ultra Density Optical), které usilují o totéž. Nejvážnějším konkurentem Blu-Ray je v současné době HD-DVD (High Definition a High Density-DVD), které bylo vyvinuté společnostmi NEC, Toshiba a Sanyo. I technologie NEC a Toshiby využívá modrý laser, ale nemá tak dobré parametry. Na jeden disk se vejde 15-20 GB dat, při dvouvrstvém zápisu pak 30-40 GB. Protože jde o stejné společnosti, které uvedly do života DVD standard, není jejich HD-DVD (jako přímý nástupce DVD) zcela bez šance. NEC jako jednu z hlavních výhod uvádí, že jejich technologie vyžaduje nižší výrobní náklady, jak na mechaniky, tak na samotná média (nosiče dat).

V této válce formátů není v sázce nic menšího, než příjmy z licenčních poplatků. Za podporu jednotlivých řešení se už vyslovily významné společnosti. Tak například Hollywoodská studia New Line Cinema, Paramount Pictures, Universal Studios a Warner Bros, podporují HD-DVD (i když tato podpora není exkluzivní). Microsoft je rovněž na straně HD-DVD a chce jej využívat nejenom jako nosiče pro vlastní software, ale i v herní konzoli Xbox 2 (těžko bude MS podporovat něco v čem má prsty Sony, že) a postavení Microsoftu nelze brát na lehkou váhu. Naproti tomu EA, Vivendi, studia Disney, a výrobci hardwaru, jako Dell a HP, jsou zase na straně Sony Blu-Ray disků. Síly jsou tedy víceméně vyrovnané a nedá se říci jako to dopadne. Jediné co říci můžeme je to, že na tom s určitostí vydělají někteří výrobci médií, jako třeba Verbatim, který už (pro jistotu) ohlásil podporu oběma formátům.

zdroj: PCWorld

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.