zavřít

Benchmarky PhysX fyziky na NVIDIA kartách

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Na co se mohou stávající majitelé GeForce 8, 9 a GTX 200 těšit za pár dnů, po softwarové aktivaci podpory PhysX?

NVIDIA příští týden vydá ovladače ForceWare 177.79. A čím že mají být zajímavé? Tak především tím, že softwarově zapnou podporu pro zpracování PhysX fyziky pomocí GPU na všech high-endových kartách NVIDIE. Hardwarově počítanou fyziku si tak budou moci vychutnat všichni majitelé GeForce 8, GeForce 9 a GeForce ze série GTX 200 (tedy až na drobné výjimky, upřesnění karet se dozvíme později) a nebudou za to muset zaplatit ani korunu. Lze očekávat, že počet her s podporou PhysX, díky široké základně majitelů těchto karet, bude utěšeně narůstat, takže se máme na co těšit. Otázkou dosud bylo, jak vlastně fyzika počítaná pomocí GPU funguje a jestli její zapnutí nebude kontraproduktivní. V tuto chvíli už je k dispozici několik preview, takže se můžeme v předstihu podívat, jak to vlastně vypadá a jaký je dopad na výkon.

Čísla jsou více než vypovídající. Užití procesoru (software) ke zpracování PhysX fyziky je nepoužitelné. Výkon je příliš malý (procesor byl Intel Core 2 Duo E6400 2,13 GHz). Počítání fyziky přes GPU je poměrně vhodnější, i když je z pochopitelných důvodů hra poté pomalejší, než bez zapnuté fyziky. Dobré je, že fyzika v případě Unreal Tournament 3 nezpůsobí klesnutí počtu vykreslených snímků pod 30 fps, takže se nic nezmění na hratelnosti. Naopak, s haldou fyzikálních efektů ve hře je dojem z (speciálních levelů v) Unreal Tournament III mnohem lepší. Aby byla informace úplná, test níže byl provedený na GeForce 8800 GT a nové ForceWare podporují užití SLI, kdy se obě karty podílejí na zpracování grafiky i fyziky.


Tím pádem, a díky ovladačům ForceWare 177.79, dokáže i grafická karta za méně než 150 dolarů (asi 2400 Kč bez DPH) zpracovat herní fyziku na slušné úrovni. Odvrácená strana ráje každopádně čeká na majitele AMD karet. PhysX s nimi momentálně nespolupracuje a v dohledné době spolupracovat nebude. První benchmarky PhysX na NVIDIA kartách jsou dostupné na adresách: DriverHeaven, FiringSquad, HotHardware, The TechReport - podrobně se tomuto tématu budeme věnovat příští týden.
zdroj: TechReport

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.