zavřít

Benchmarky AMD Triple GPU a Catalyst 8.7

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jak si vedou tři grafické čipy na jedné kartě? A zvedl se nějak výkon s novými ovladači?

Grafické karty se dvěma GPU jsou dneska už vlastně standardem. Nedávno ale vzbudil rozruch ASUS, když na jednu kartu (jedno PCB, tištěný spoj) umístil tři notebookové moduly se třemi grafickými čipy AMD HD3850. Karta s názvem EAH3850 Trinity byla vlastně prototypem, jednoslotovou CrossFireX konfigurací a byla chlazena vodou. Možná jedním z důvodů, proč se nedostala do výroby, byl její výkon. Na HotHardware jí totiž testovali a zjistili, že výkon díky troj-konfiguraci zase tak moc nenarostl. Škálování výkonu směrem vzhůru prostě nebylo lineární.

Můžeme si to ověřit na číslech z Company of Heroes. V této hře dosahuje normální, jednoslotový Radeon HD 3850, nějakých 37 fps. Trinity se třemi GPU ale dosáhne výkonu 55 fps. To je pouhé 49 procentní zvýšení výkonu v porovnání s trojnásobným navýšením potenciálu všech GPU (za potenciálně trojnásobnou cenu). HotHardware k tomu uvádí, že tento nárůst jde ze všeho nejvíc na vrub limitům v propustnosti datové sběrnice PCI Express a také v neodladěných ovladačích. Další slabinou bránící masivnějšímu nárůstu výkonu jistě bude CPU a těch slabin v systému by se našlo více. Jako průkopnický počin je to ale rozhodně zajímavé (více zde).


Pro ty, kdo už doma nějakého Radeonka mají, vydalo AMD ovladače Catalyst 8.7, z jejichž proklamovaných vlastností lze vyzdvihnout zvýšení výkonu v 3D Mark Vantage o 20 procent na Radeonech 34xx a 36xx. Zvýšení výkonu v Company of Heroes mezi 4 a 15 procenty, v Call of Duty 4 DX9 o 4 procenta, Lost Planet DX9 o 80 procent v CorssFire, když je zapnuto AA+AF.

Abychom jenom nespoléhali na PR materiály AMD, aktuální srovnání výkonů Catalystů 8.7 se nachází na TweakTown. V závěrečném hodnocení se potom uvádí, že nejvíce si nových Catalystů 8.7 užijí majitelé mainstreamových karet jako jsou Radeony 3650, pro které byly v některých hrách zaznamenány slušné skoky ve výkonu. Zkrátka a dobře, verze 8.6 je v celkovém souhrnu o něco pomalejší. Verze 8.7 je pak k mání na game.amd.com. Kompletní Release Notes je tady.
zdroj: AMD, Hothardware

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.