zavřít

Benchmarky AMD Radeon HD 4870 X2

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

AMD si po dlouhé době vyšláplo na konkurenci. A úspěšně.

AMD uvedlo na trh novou grafickou kartu. Jmenuje se Radeon HD 4870 X2 a má to být nejrychlejší grafická karta současnosti. Obsahuje dva čipy Radeon ze série 4800 a 2 GB paměti GDDR5. V současné době je karta dostupná jen pro výrobce počítačů, a to za 549 dolarů, do obchodů by se ale měla dostat v brzkém termínu. Mírně pomalejší verze pojmenovaná jako HD 4850 X2 bude mít 1 GB paměti GDDR3, bude stát cca 399 dolarů a objevit by se měla někdy v září.

Ale zpět k 4870 X2. Její čipy jsou vyrobeny 55 nm technologií, pracují na 750 MHz. Obě jádra mají shodné parametry s normálním HD 4870, takže je to 956 milionů tranzistorů, 800 Stream procesorů, 40 texturovacích jednotek a 16 výstupních jednotek ROP. Nechybí podpora pro DirectX 10.1. Oba čipy jsou zapojeny přes interní CrossFire, přičemž se celá karta dá ještě zapnout do CF normálního. Co se týká paměti, tak ta pracuje na 3600 MHz (900 MHz GDDR5), přičemž každé jádro má k dispozici 1 GB VRAM. Šířka sběrnice je 256-bitová.

Výkony této karty jsou hodně slušné. Tedy vlastně nejlepší, a také lepší, než u normálního CrossFire (interní řešení zjevně dělá svoje). Porovnání s GeForce GTX 280 nemá tak docela význam, protože to je narozdíl od Radeonu jednočipová karta. Z hlediska ceny je to ale o něčem jiném (asi nás čeká vlna slev :). Porovnání s GTX 280 ve SLI záleží na typu benchmarku, ale ani tady se HD 4870 X2 neztratí. The Witcher, Race Driver: GRID, Crysis (2560x1600 bez AA), Age of Conan, to všechno jsou hry, kde má HD 4870 X2 jasně navrch.


Těžko se hledá nějaká hra, která by tenhle Radeon dokázala plně vytížit v nějakém běžném rozlišení. Hlavním problémem zůstává škálování výkonu a nedostatečná rychlost ze strany procesoru. Prostě, současné procesory nejsou tak silné, aby tato karta mohla uplatnit celý svůj potenciál. Na závěr nutno konstatovat, že NVIDIA v současné době nemá na trhu nic, co by se výkonem Radeonu HD 4870 X2 dokázalo vyrovnat.

Recenze najdete na stránkách: AnandTech, Club Overclocker, Driver Heaven, Elite Bastards, Guru3D, Hardware Canucks, Hartware.net, Hot Hardware, OCC, Phoronix, Techgage, The Tech Report, TweakTown.
zdroj: AnandTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.