Máte námět či připomínku? Napište nám
ATI R420 - Vlk v rouše beránčím?
zdroj: Archiv
Hardware

ATI R420 - Vlk v rouše beránčím?

9. 4. 2004 23:23 | autor: Redakce Games.cz |

Před uvedením nových grafických čipů od NVIDIE a ATI panuje neuvěřitelná nervozita.

Teprve v okamžiku jejich uvedení na trh a pod tíhou prvních nezávislých testů (benchmarků) se rozhodne, která společnost přinese hráčům více a která pro sebe získá pomyslnou korunu pro nejvýkonnější herní grafický čip na trhu. V informačním vákuu, kdy dohromady nikdo nic neví, jsou zralí na prášky nejenom šéfové obou společností, ale také investoři. Síly jsou vyrovnané a právě v tomto okamžiku se objevují nové informace o ATI R420.
Když před rokem ATI ohlásila významný pokrok při navrhování logických okruhů v čipu s dopadem na jejich efektivnější a rychlejší implementaci od návrhu do praxe a finální výrobu, nikdo tomu nevěnoval pozornost. Ostatně proč taky, takových tiskových zpráv vychází do roka neskutečné množství. Teď se ale ukazuje, že tento, na první pohled bezvýznamný úspěch může mít dalekosáhlé důsledky. Známý server x-BitLabs totiž s odvoláním na zdroj blízký ATI oznámil, že se ATI Technologies na poslední chvíli rozhodla zvýšit výkon R420 tím, že do VPU přidá další renderovací cesty (pixel pipeline). Ale, že se v tomto případě vlastně nejedná o re-design, ale o zapnutí "big guns", které byly přímo od návrhu skryté ve vnitřní architektuře čipu. Můžeme se jenom dohadovat, jaké další "big guns" má ATI v záloze.

Podle dalších informací ze serveru AnandTech se bude R420 ve svých jednotlivých verzích velice lišit. RADEON X800 SE bude mít 8 renderovacích cest, RADEON X800 Pro bude mít 12 renderovacích cest a konečně RADEON X800 XT bude obsahovat 16 renderovacích cest. Tedy pravděpodobně stejný počet, jako GeForce 6800 (NV40), ačkoliv podle dřívějších doahdů měla mít nejvýkonnější verze R420 "pouze" 12 renderovacích cest.

zdroj: X-BitLabs

cappy

Nejnovější články