ATI jede jako namydlený blesk
zdroj: Archiv
Hardware

ATI jede jako namydlený blesk

1. 4. 2004 17:17 | autor: Redakce Games.cz |

Účinkování společnosti ATI v poslední době připomíná let raketou kolmo do oblak.

Čísla o výsledcích hospodaření hovoří jasnou řečí. K datu 29. únoru 2004 dosáhly obchodní výnosy 463,3 milionů amerických dolarů, což je o 47,8 procenta více, než ve stejném období v loňském roce. ATI tak znovu posiluje svoje pozice na trhu. Kdo se domníval, že se úspěch společnosti zpomalí, ten se přepočítal.
Kromě úspěchu v grafických kartách se ATI daří i v dalších odvětvích, jako třeba čipy pro HDTV (High-Definition Television). Vyvinula také první 3D čip pro mobilní telefony a přenosná zařízení. A nově například ohlásila těsnou spolupráci se společností Qualcomm, zabývající se mobilními komunikacemi. Vliv na dobré prodeje má nepochybně i silná pozice v reklamě. Když se dnes řekne Half-Life 2, každému se hned podvědomě vybaví ATI.

Nelze přehlédnout, že na nebývalém úspěchu ATI má velký podíl jedna konkrétní osoba. David Orton, bývalý ředitel a zaměstnanec společnosti ArtX, kterou ATI koupila v únoru 2000 a jejíž vývojáři přinesli základ pro architekturu R300. Sám David Orton se k R300 vyjádřil slovy: Nekoukali jsme na to, jak velký čip bude a kolik bude zabírat mm2. Chtěli jsme udělat to nejvýkonnější, co bylo možné. A to se podařilo. Pod jeho taktovkou také proběhla restrukturalizace ATI. Ustanovil tři silné designerské týmy řízené zkušenými manažery. Přesunul hlavní vývojové středisko z Kanady do Silicon Valley (USA). A také vyfouknul NVIDII tým lidí starající se o vývoj softwarových ovladačů. Od dubna tohoto roku mění s okamžitou platností David Orton pozici ve firmě. Nahradil ve funkci KY Hoa a stal se předsedou a generálním ředitelem ATI.

zdroj: ATI

cappy

Nejnovější články