Máte námět či připomínku? Napište nám
ATi bude vyrábět čipy pro Xbox 2
zdroj: Archiv
Hardware

ATi bude vyrábět čipy pro Xbox 2

15. 8. 2003 14:14 | autor: Redakce Games.cz |

Hotovou nákupní horečku způsobila na burze Nasdaq tisková zpráva, v níž se praví, že se společnosti ATi a Microsoft dohodly na spolupráci při vývoji speciálního grafického čipu do chystané herní konzole Xbox 2.

Po zveřejnění této novinky dramaticky vylétla cena akcií ATi o neuvěřitelných 12 procent a až do výpadku proudu v USA stále stoupala. Naopak ceny akcií konkurenční společnosti nVidia se okamžitě propadly a její mluvčí nebyl k dispozici, aby situaci komentoval. Přitom právě nVidia vyvinula pod kódovým označením NV2A tzv. X-Gpu a je v současné době také hlavním dodavatelem čipů pro první Xbox.

Podle dostupných informací si Microsoft vybral ATi kvůli lepší technologii a tedy pravděpodobně proto, že má lepší čipy. Samozřejmě, jistě by se našlo několik pádných argumentů, díky kterým by se dalo tomuto tvrzení Microsoftu věřit. Například svědomitější dodržování standardu API DirectX 9.0 ze strany ATi a jiné "drobnosti". Nicméně z racionálního hlediska nemá ATi nic, co by nVidia neměla také.

Jediný podstatný rozdíl je v tom, za jakou cenu jsou zmíněné firmy ochotny dodávat Microsoftu svoje čipy. A to je podle mého názoru také první a poslední důvod, proč si Microsoft vybral ATi jako svého budoucího partnera, neboť se (logicky) ve světle dnešních událostí musím domnívat, že arbitrážní řízení vedené mezi nVidií a Microsoftem o cenu čipů pro Xbox nedopadlo pro Microsoft nejlépe. Levný grafický čip pro Xbox však rozhodně není a nebude zárukou, že na tom Microsoft vydělá. Ještě do toho mají co mluvit vývojáři her a ti asi nebudou zrovna nadšeni ze spolupráce/nespolupráce, která je čeká. Přitom záleží na nich, jak kvalitní a atraktivní hry pro Xbox 2 vytvoří a jaká bude následná prodejnost nové konzole.

zdroj: Yahoo

cappy

Nejnovější články