Máte námět či připomínku? Napište nám
ATI a NVIDIA přecházejí na 0.11 mikronu
zdroj: Archiv
Hardware

ATI a NVIDIA přecházejí na 0.11 mikronu

8. 7. 2004 19:19 | autor: Redakce Games.cz |

ATI Technologies a její rival NVIDIA se pomalu chystají přejít na novou výrobní technologii.

Důvodem jsou vysoké náklady na výrobu současných čipů s více jak 100 miliony tranzistorů, které zabírají na jednotlivých křemíkových waferech velkou plochu. Továrna TSMC, která nabídla oběma společnostem pro 0.11 mikronovou technologii stejné podmínky, chce začít s produkcí už ve třetím čtvrtletí roku 2004.
Použita bude obvyklá taktika, kdy jako první přijdou na řadu low-endové a mainstreamové čipy, aby se zredukovaly náklady na minimum. Konkrétně půjde o ATI R430, RV410 a NVIDIA NV43, tj. čipy určené pro grafické karty se sloty PCI-Express. Poptávka po nich je prozatím omezená, a tak jde o ideální "pokusné králíky". Zajímavá je ale situace kolem jednoho čipu, který ve výčtu chybí. Jde o NV41, který bude vyrábět IBM pomocí 0.13 mikronové technologie.

Proč? Jak je známo, současnou produkci high-endových čipů NVIDIE obstarává IBM a původně měla zajistit i výrobu NV43. Ta ale byla náhle přesunuta do TSMC. Jednoduše proto, že IBM výrobu v masovém měřítku moc dobře nezvládá. Ani na 0.11 mikronu, ani na 0.13 mikronu. Disponuje sice těmi nejlepšími technologiemi, ale úspěšnost továrny se posuzuje výhradně podle úspěšně vyrobených kusů. A mezi schopností vyrobit 20 kusů a 200 000 kusů je značný rozdíl. TSMC je v tomto ohledu prozatím mnohem úspěšnější.

zdroj: Digi-times

cappy

Nejnovější články