zavřít

ATI a NVIDIA přecházejí na 0.11 mikronu

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

ATI Technologies a její rival NVIDIA se pomalu chystají přejít na novou výrobní technologii.

Důvodem jsou vysoké náklady na výrobu současných čipů s více jak 100 miliony tranzistorů, které zabírají na jednotlivých křemíkových waferech velkou plochu. Továrna TSMC, která nabídla oběma společnostem pro 0.11 mikronovou technologii stejné podmínky, chce začít s produkcí už ve třetím čtvrtletí roku 2004.
Použita bude obvyklá taktika, kdy jako první přijdou na řadu low-endové a mainstreamové čipy, aby se zredukovaly náklady na minimum. Konkrétně půjde o ATI R430, RV410 a NVIDIA NV43, tj. čipy určené pro grafické karty se sloty PCI-Express. Poptávka po nich je prozatím omezená, a tak jde o ideální "pokusné králíky". Zajímavá je ale situace kolem jednoho čipu, který ve výčtu chybí. Jde o NV41, který bude vyrábět IBM pomocí 0.13 mikronové technologie.

Proč? Jak je známo, současnou produkci high-endových čipů NVIDIE obstarává IBM a původně měla zajistit i výrobu NV43. Ta ale byla náhle přesunuta do TSMC. Jednoduše proto, že IBM výrobu v masovém měřítku moc dobře nezvládá. Ani na 0.11 mikronu, ani na 0.13 mikronu. Disponuje sice těmi nejlepšími technologiemi, ale úspěšnost továrny se posuzuje výhradně podle úspěšně vyrobených kusů. A mezi schopností vyrobit 20 kusů a 200 000 kusů je značný rozdíl. TSMC je v tomto ohledu prozatím mnohem úspěšnější.

zdroj: Digi-times

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.