zavřít

AMD Sempron 3100+ ve světle benchmarků

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Procesor AMD Sempron 3100+ určený pro Socket 754 má přijít na trh už v srpnu tohoto roku.

Spolu s ním a za cenu 124 amerických dolarů dostane zákazník výkon blížící se plnohodnotnému Athlonu 64 2800+. Alespoň to vyplývá z prvních neoficiálních testů tohoto procesoru, které se objevily na internetu. Na základě výsledku lze také předběžně usuzovat, že se ze Sempronu stane v brzké době hvězda mainstreamového trhu, těžící z výborného poměru cena/výkon. I když pochopitelně další benchmarky mohou dopadnout jinak.

AMD Sempron 3100+ ve skutečnosti vychází z AMD Athlon 64 2800+, neboť má stejné pracovní frekvence a násobič (200 MHz x 9 = 1800 MHz). Rozdíl mezi těmito procesory tak činí jenom dvě základní věci týkající se vnitřní mikro-architektury. Tou první je velikost L2 cache, protože Athlon má 512 KB, Sempron 256 KB. A tou druhou to, že Sempron má vypnutou podporu 64-bitových instrukcí. Predikční jednotka, výpočetní jádro a paměťový řadič zůstaly nezměněny. Výsledky benchmarků si můžete prohlédnout například na stránkách Tweakers nebo v tomto fóru, kde je Sempron 3100+ srovnán s Athlony 64 2800+ a 3000+.


Podle těchto čísel je Sempron 3100+ v syntetickém herním testu FutureMark 3D Mark 2001SE PRO (Build 330) jen o 2 procenta pomalejší, než Athlon 64 2800+. V praxi to tedy znamená, že dokáže zásobovat grafickou kartu daty přibližně stejným způsobem jako "dospělý" Athlon 64. V testech, ve kterých musí procesory ukázat svojí výpočetní sílu, je na tom Sempron rovněž velmi dobře. V CPU Marku 99 je jenom o 4,5 procenta pomalejší než A64 2800+ a podobné skóre dosahuje i v dalších testech. Z hlubší analýzy těchto testů se zdá, že integrovaný paměťový řadič Athlonu/Sempronu dokáže smazat rozdíly ve velikosti L2 cache. A to zejména v těch případech, kdy procesor vyžaduje malé bloky dat a kdy musí být jejich přísun velice rychlý, aby zbytečně nepracoval takzvaně „naprázdno“. A to je nesporně zajímavá informace pro všechny případné kupce.
zdroj: GGMania

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.