Máte námět či připomínku? Napište nám
AMD představí grafiky Navi na E3. A procesory Ryzen 3000 pravděpodobně ještě dříve: na Computexu
zdroj: AMD
Hardware

AMD představí grafiky Navi na E3. A procesory Ryzen 3000 pravděpodobně ještě dříve: na Computexu

15. 5. 2019 14:21 | autor: Jiří Svák |

Už se bralo téměř jako hotová věc, že oznámení nových procesorů Ryzen i grafické architektury Navi se odehraje letos v létě. Konečně ale máme potvrzení od samotné společnosti AMD, která chystá velké prezentace na letošní E3 i na Computexu.

Firma pochopitelně neprozradila, čeho konkrétně se budou obě tiskové konference týkat, ale z vydané tiskové zprávy i předcházejících informací to můžeme celkem s jistotou odhadnout.

V rámci E3 bude AMD hostit akci „Next Horizon Gaming“. Na té dle svých slov odhalí „herní produkty další generace, které budou formovat budoucnost PC, konzolí a cloud gamingu“.

Vzhledem k tomu, že víme, že nová grafická architektura Navi bude nejen součástí další generace grafických karet AMD, ale také ji budou využívat nové konzole a zároveň na ní budou postaveny renderovací farmy Google Stadia, s nejvyšší pravděpodobností se tak jejího představení na E3 dočkáme.

Akce se bude vysílat live o půlnoci z 10. na 11. června našeho času (v Los Angeles budou mít tou dobou 3 hodiny odpoledne). Jako řečník se na pódiu objeví Lisa Su.

Připomeňme jen, že architektura Navi staví na 7nm výrobním procesu a slibuje lepší energetickou efektivitu i výkon. Očekávání jsou velká: když už ne překonání, tak alespoň umazání náskoku konkurence. Ostatně, to by firma AMD potřebovala jako sůl. Její poslední grafická karta, Radeon VII, příliš díru do světa neudělala. Ačkoli byla postavena také na 7nm procesu, stále šlo o starší architekturu Vega, navíc párovanou s drahou pamětí HBM2. Slušný výkon na úrovni high-endu tak shodila vyšší cena a neuspokojivé provozní vlastnosti.

Lisa Su a Radeon VII zdroj: AMD

Ještě dříve než na E3 plánuje AMD keynote v předvečer Computexu. Velká hardwarová událost rovněž láká na vystoupení Lisy Su.

Z tohoto důvodu očekávám, že půjde o zásadní produkty. Dříve jsem si myslel, že dojde k představení jak procesorů AMD Ryzen 3000, tak i architektury Navi, ale po ohlášení tiskovky na E3 bude Computex zasvěcený pravděpodobně jen procesorům. Přece by si AMD nevystřílelo před E3 všechny náboje!

Na nové Ryzeny se rovněž upínají zraky hardwarových nadšenců, kteří by rádi viděli, jak AMD dorovná takty a IPC Intelu. Všichni hráči by tak mohli zaplesat. Ale do takových prognóz se raději pouštět nebudu, ostatně, vše, co o nadcházejících procesorech AMD Ryzen 3000 dosud víme, si můžete přečíst v souhrnném článku.

K akci na Computexu se také chystá livestream. Vše vypukne 27. května, pro našince bohužel v nepříjemný čas od 4 hodin ráno. Bude třeba přenastavit budíky.

Nejnovější články