zavřít

AMD Phenom X4 9750 a X4 9850

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Dlouho očekávaná revize jádra B3 je dostupná v obchodech. Jak si vede v porovnání s Intel procesory?

AMD oživilo nabídku procesorů a přišlo na trhu se dvěma CPU, které mají obchodní označení Phenom X4 9750 a X4 9850. Nejprve základní technické parametry: oba procesory mají verzi jádra B3 s opraveným TLB bugem. Phenom X4 9750 pracuje na 2,4 GHz, má čtyři jádra a ztrátové teplo 125 Wattů. Phenom X4 9850 má přídomek Black Edition, odemčený násobič pro jednoduché přetaktování, 2 MB L2 cache, 2 MB L3 cache, pracuje na 2,5 GHz, má čtyři jádra a ztrátové teplo taktéž 125 Wattů. První zmíněný procesor má cenu stanovenou na slušných 215 dolarů, no ani druhý kousek nepatří mezi "drahouše", protože za něj AMD chce jenom 235 dolarů. Čili na čtyřjádra docela slušná cena. A jak jsou na tom procesory s výkonem?


Jak si můžete všimnout, Intel i nadále kraluje. Jeho nabídka je daleko rozsáhlejší a jeho procesory jsou na stejné frekvenci v mnoha případech rychlejší, než ty současné od AMD. Nemusí to vadit. Phenomy X4 potěšily třeba výkonem ve hře Bioshock (první a čtvrté místo) a v jiných se držely nastejno. Avšak pokud sečteme celkévé skóre, musíme konstatovat, že pro všechny pracovní aplikace, jako je např encoding videa (DivX) nebo mp3 a dalších, se jeví Intel jako podstatně výkonnější platforma. Nicméně přetaktování je u nových Phenomů na docela dobré úrovni, v jednom z testů se Phenom X4 9850 podařilo dostat z 2,5 až na 3 GHz se zvýšeným napětím.

Takže Intel sice pozice udržel, ale pro mnoho hráčů může mít AMD velkou přidanou hodnotu, hlavně co se týká poměru cena/výkon. Obzvláště když přihlédneme k faktu, že základní desky pro AMD jsou nyní levnější a na AMD postavené PC se tudíž dá pořídit velice levně.

Dostupné recenze: AnandTech, AMD Zone, Computershopper, HotHardware, LegitReviews, PC Perspective, Techreport.
zdroj: DailyTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.