zavřít

AMD Phenom B3 je bez chybičky

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

AMD se podařilo dokončit revizi čtyřjádrových procesorů Phenom. Jak to dopadlo?

Žádný procesor není od výroby perfektní. Když je chyba závažnějšího charakteru, může to mít negativní vliv na výkon a stabilitu systému. A přesně to postihlo AMD při uvádění čtyřjádrových procesorů Phenom, navíc v tu nejnevhodnější dobu, kdy je soupeření s Intelem opravdu vyhroceno. Chyba v cacheování, přesněji v Translation Lookaside Bufferu (TLB), se ukázala být takového rázu, že jí nedokázal opravit běžný microcode-update. Proto se AMD rozhodlo neuvést procesory v plánovaném termínu (s chybou) a raději udělalo úplně novou revizi jádra označenou jako "B3". Na AnandTechu tuto revizi otestovali, jelikož měli k dispozici jeden z prvních inženýrských vzorků s taktem 2,2 GHz. Výsledky vypadají dobře.

I když jde skutečně o test předběžný, lze jeho výsledky považovat za směrodatné. Pro rekapitulaci. Chybná revize B2 měla špatný výkon například v programech SYSMark 2007 (-10,3%), 3D Studiu Max 9 (-10,1%) a nebo ve WinRAR (až -72,8%). WinRAR je zvláštní případ, protože jde o program, který velice často při kompresi/dekompresi souborů vyžaduje přístup do cache/paměti. Chyba v adresování pochopitelně znamenala snížení datových toků z 1348 KB/s na 367 KB/s. Bohužel existuje také spousta her, které vyžadují vysoký výkon procesoru a které tato chyba mohla ovlivnit. Asi by nebylo nejlepší přinést si domu čtyřjádro a pak zjistit, že jede jak starý Celeron. No ze závěrů AnandTechu vyplývá, že B3 revize všechny tyto problémy řeší, a dokonce, že se oproti B2 revizi datové toky zvedly z oněch 1348/s na 1357 KB/s, takže jde o mírné zlepšení. Testovaná základní deska přijala nový B3 Phenom také bez problémů, takže z hlediska instalace problém jako by nikdy neexistoval.

Závěrem lze uspokojivě konstatovat, že AMD se může směle pustit do dalšího soupeření s Intelem a jediné co bude muset řešit jsou pracovní frekvence, protože čtyřjádra Intelu zatím umějí vyšší frekvence než Phenomy (kvůli počátečním výrobním limitům) a také, bude muset nastavit slušnou cenovou politiku.

zdroj: AnandTech

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.