zavřít

AMD nakoupilo licence na technologie RAMBUS

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

AMD v těchto dnech nakoupilo licence na kompletní portfolio paměťových technologií vyvinutých společností RAMBUS a zaplatilo za ně 75 milionů dolarů..

Licenční ujednání bude platit po dobu 5 let a jelikož se týká datových sběrnic, pamětí typu RAMBUS DDR2, DDR3, XDR a FB-DIMM, včetně jejich způsobu integrace na sběrnici PCI-Express a zřejmě i technologie pro čtyřkanálové paměti, tak je to kontrakt v podstatě za babku. Procesory AMD v současné době používají paměti typu DDR (první generace) a paměťový řadič mají integrovaný přímo v čipu, zatímco Intel se spoléhá na paměťový řadič umístěný v NorthBridge čipsetu a paměti typu DDR2, schopné pracovat na vyšších frekvencích než DDR1.
RAMBUS v minulosti proslul průkopnickými technologiemi, ale také nákladnými patentovými spory a nepochopitelnými rozhodnutími managementu. Svého času například označil vlastní paměti DDR za "neperspektivní" a soustředil se na propagaci RDRAM. Naneštěstí pro ně zvolil takový způsob licencování, že tuto jinak nepochybně zajímavou technologii totálně zazdil. Slibnou budoucnost před sebou mají paměti typu DDR3 a z hlediska technických parametrů patrně také paměti XDR schopné pracovat na vysokých frekvencích přes 3,0 GHz a které se rozhodlo použít Sony do Playstation 3. Otázka je, co s těmito technologiemi AMD zamýšlí a jak je hodlá využít. O XDR není jasno a tak současný plán AMD vypadá asi tak, že již v tomto roce, v jeho první polovině, by se měly objevit první procesory Athlon 64 s dvěma jádry pro Socket M2 s podporou DDR2 a v roce 2007 kromě procesorů se čtyřmi jádry také paměti DDR3 a FB-DIMM.

zdroj: RAMBUS

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.