Máte námět či připomínku? Napište nám
AMD Athlon 64 3200+, verze E3 s jádrem Venice
zdroj: Archiv
Hardware

AMD Athlon 64 3200+, verze E3 s jádrem Venice

10. 4. 2005 13:13 | autor: Redakce Games.cz |

NewCastle, ClawHammer, Winchester, SledgeHammer, to jsou názvy jednotlivých jader procesorů AMD Athlon 64, s jakými jsme se až do současné chvíle mohli setkat.

Brzo se však na trhu objeví nová verze "E3" s jádrem nazvaným "Venice". Půjde o procesor vyrobený 0,09 mikronovou technologií SOI, bude obsahovat vestavěnou podporu instrukcí SSE3 a hlavně bude mít vylepšený dvoukanálový paměťový řadič. A to jak co do rychlosti, tak do stability.
Na PC Perspektive si na nové jádro lehce posvítili. Konkrétně na model Athlon 64 3200+, u kterého má jádro Venice od výroby nastavenou nižší Voltáž (1,4 Voltu, přesně 1,376 Voltu). Což dává předpoklady pro nižší spotřebu, tím i ztrátové teplo a větší prostor pro přetaktování. Autor uvádí, že se mu při zachování násobiče podařilo zvednout frekvenci z 2,0 GHz na 2,8 GHz. Bez toho, aby musel zvyšovat procesoru voltáž. To je velice dobrý výsledek, uvážíme-li, že to bylo se obyčejným BOX chladičem, který se dodává spolu s procesorem.

V syntetických testech je Venice oproti stávajícímu jádru NewCastle mírně pomalejší. Nicméně v reálných testech, kterým se dá věřit rozhodně více, je naopak nepatrně rychlejší. V nízkém rozlišení 640x480 bodů narostl výkon Venice 2,8 GHz oproti 2,0 GHz verzi o 32% v Quake III, o 36% v DOOM 3 a o 35% ve Far Cry. Podle informací, které mám v tuto chvíli k dispozici (bohužel je neděle) se ještě na českém trhu verze E3 Venice nenachází. Měla by se však objevit v horizontu několika týdnů (ví někdo přesnější termín? thx). Nezbývá než konstatovat, že jestli budou i verze běžně dostupné v obchodech stejně dobré, pak jistě půjde o pořádně vypečený kousek hardwaru.

zdroj: pcper

cappy

Nejnovější články