AMD: "64-bit přináší přes 50% nárůst výkonu"
zdroj: tisková zpráva

AMD: "64-bit přináší přes 50% nárůst výkonu"

30. 6. 2004 10:10 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Společnost AMD tento týden vydala tiskovou zprávu, ve které se uvádí, že 64-bitové aplikace provozované na procesorech AMD mají více než 50 procentní nárůst výkonu oproti aplikacím 32-bitovým.

A o co se toto smělé tvrzení opírá? Konkrétně o dvě aplikace, které byly testovány na systému s Athlonem FX-53 a betě operačního systému Microsoft Windows XP 64-bit Edition. Podle AMD jde o konkrétní nárůst výkonu o 57 procent v případě programu Panorama Factory, což je aplikace, která vytváří z normálních obrázků obrázky panoramatické. A nárůst výkonu o 47 procent v programu Crafty, což je velice výkonný open-source šachový program, který bude soutěžit na World Computer Chess Championship.
Co z toho plyne pro hráče? Zhola nic. O tom, že 64-bitové programy budou mít lepší parametry než programy 32-bitové, se vědělo už za krále Klacka I. Nikdo ani nepochybuje o tom, že Athlon 64 (Athlon FX) opravdu s 64-bitovými programy umí pracovat. A stejně tak nikdo nepochybuje o jeho výborných výkonech. Ať už v 32-bitech nebo v 64-bitech.

O čem ale oprávněné pochybnosti panují, je to, jestli AMD má dostatečné páky na to, aby se počet programů těžících ze 64-bitových výpočtů zvýšil. Jestli má páky na to, aby počet programů co nejdříve stoupnul na takové minimum, aby se o nich vyplatilo vůbec mluvit. Operačními systémy a softwarovými ovladači to začíná a hrami to končí. A dokud na krabicích 8-mi z 10-ti nejžhavějších herních pecek nebude zářit logo "64-bit Edition", budou hráči s přechodem na 64-bitů donekonečna vyčkávat. Stále a pořád platí: "K čemu je vám super hardware, když nemáte software, který by s ním dokázal pracovat"? A tak nezbývá, než společnosti AMD v jejich snahách hodně fandit. Opravdu vše záleží jenom na vývojářích?

zdroj: AMD

cappy

Nejnovější články