512 MB video paměti jako standard?
zdroj: Archiv
Hardware

512 MB video paměti jako standard?

22. 7. 2004 17:17 | autor: Redakce Games.cz |

Už letos na podzim může nastat další významný posun ve vnímání běžných standardů.

Po dlouhých letech kralování 128 MB grafických karet, jako zdaleka nejrozšířenějších, se 256 MB může stát jen "průměrně" velkou pamětí. Vážně se totiž začíná uvažovat o 512 MB video paměti, jako o té správné velikosti pro high-endové produkty ATI a NVIDIE. Tento trend by měl pokračovat v nezměněném tempu a do roka či dvou bychom se měli dočkat až 1024 MB V-RAM. Prvními vážnými kandidáty na 512 MB V-RAM jsou NV48 a R480.
A důvod takového kroku? Čas na karty s 512 MB V-RAM rozhodně nenastal, alespoň ne z technického hlediska. Také hry, které přijdou na trh v blízké době, si bohatě vystačí se současnou velikostí paměti. Když ne se 128 MB, tak s 256 MB určitě. Navíc potřebám rychlého přesunu dat dokonale vyhovuje nejen sběrnice PCI-Express, ale v podstatě i současná AGP 8x. 512 MB by tedy mělo smysl pouze ve ultra-vysokých obrazových rozlišení spolu s nějakým pokročilým antialiasingem a anizotropním filtrováním. Plus hra by musela využívat opravdu veliké hi-res textury. V budoucnu nic takového pochopitelně vyloučeno není a pro vývojáře je to hozená rukavice, kterou jistě neprodleně využijí (ti nejlepší z nich, samozřejmě).

Ale správně by se 512 MB V-RAM mělo spíše nazývat 512 "MMB" V-RAM ("Marketingový Mega Bajt"). ATI i NVIDIA totiž vždy dělají jenom to, o čem si myslí, že by mohlo přimět zákazníka koupit jejich hardware. I zkušené počítačové matadory překvapí, že většina hráčů stále kupuje grafické karty podle velikosti V-RAM a že většina hráčů si spíše koupí kartu s 256 MB pomalé paměti, než se 128 MB paměti rychlé. NVIDIA, ATI, i výrobci grafických karet, to dobře vědí. A o tom to je.

zdroj: INQ

cappy

Nejnovější články