„240 Hz? Antone Pavloviči, a není to málo?“ Acer představil notebook s 300Hz displejem
zdroj: Acer
Hardware

„240 Hz? Antone Pavloviči, a není to málo?“ Acer představil notebook s 300Hz displejem

5. 9. 2019 17:30 | autor: Jiří Svák |

Na veletrhu spotřebitelské elektroniky IFA v Berlíně se Acer vytasil s jednou exotickou novinkou: svůj dříve představený model Triton 500 osvěžil displejem s obnovovací frekvencí 300 Hz. Spolu s čerstvě uvedeným počinem od Asusu se jedná o první notebooky s takovou výbavou.

Model Triton 500 už na trh uveden byl, prodává se v konfiguraci se 144Hz Full HD displejem o úhlopříčce 15,6" a grafickými kartami GeForce RTX 2060 nebo 2080 Max-Q.

Škoda, že ohledně nového modelu kompletní specifikace ještě nemáme. Není tak známo, od jakého výrobce displej pochází, o jaký panel se jedná (IPS/TN/VA?) ani zda jde o přetaktovanou frekvenci. Víme jen, že start prodeje je naplánován na listopad tohoto roku a že cena bude začínat na 2699 eurech, což je asi 70 000 Kč. Ouch.

Pojďme se ale na chvíli zamyslet nad obnovovací frekvencí 300 Hz. Oproti dosavadnímu maximu 240 Hz v noteboocích to dělá dalších 60 FPS navíc. Nakrmit displej takovým počtem snímků, to už chce opravdu nadupaný systém. U her typu Counter-Strike: Global Offensive by stávající konfigurace s RTX 2080 Max-Q mohla potřebných FPS dosáhnout, ale u jiných esportových her jen s kompromisy.

Benchmark - RTX 2080/2070 notebook

Výkon e-sport her na notebookových GPU. Zdroj: notebookcheck.com

Ani momentálně nejvýkonnější čip ve spotřebitelských noteboocích na 300 FPS nedosáhne, mluvíme-li o hrách jako Overwatch, Fortnite nebo Rainbow Six Siege na nejvyšší detaily. Na druhou stranu, profíci asi nebudou mít problém snížit si grafický preset, aby požadované frekvence dosáhli. Pak však bude záležet ještě na procesoru, ten při tak vysoké obnovovací frekvenci už může grafickou kartu začít omezovat.

Jsem tak zvědavý, jak si v praxi novinka s takovým displejem povede a zda najde odezvu u (profesionálních) hráčů. Co si myslíte vy, je 300Hz displej u notebooku už zbytečnost?

Nejnovější články