11x NVIDIA GeForce 6600 GT - která je ta nej?
zdroj: tisková zpráva

11x NVIDIA GeForce 6600 GT - která je ta nej?

11. 12. 2004 22:22 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Když už se rozhodnete pro grafickou kartu s čipem NVIDIA nebo ATI, zbývá ještě rozhodnout, kterého výrobce zvolit.

Bude to nějaká osvědčená značka, se kterou jste byli až doposud spokojeni nebo se vydáte do vod neprobádaných a ušetříte raději 2 - 3 stovky? Je mezi drahými kartami a těmi levnými nějaký kvalitativní rozdíl? Toť otázka. Anandtech testoval 11 grafických karet s čipy NVIDIA GeForce 6600 GT pro sběrnici PCI-Express výrobců zvučných i méně zvučných jmen, včetně Albatron, Chaintech, Galaxy, Gigabyte, Innovision (Inno3D), Leadtek, Microstar (MSI), Palit, Prolink, Sparkle a XFX.

Výsledky jsou zajímavé. Tak nejprve přetaktování. Ačkoliv by se někomu mohlo zdát, že jde o test samoúčelný, opak je pravdou. Test přetaktování nám může napovědět cosi o tom, jak kvalitní komponenty karta má. Ať už jde o PCB, chladič, voltážové regulátory, GPU, paměti a tak dále. K výsledkům. Na sestavě s 3,4 GHz Pentiem 4 šlo nejlépe přetaktovat jádro grafické karty Albatron (590 MHz), na druhém místě je GigaByte (589 MHz), na třetím Palit (582 MHz). Nejhorších výsledků dosáhly karta Galaxy (535 MHz), XFX (545 MHz) a Inno3D (560 MHz). U pamětí, přestože jsou/byly na všech kartách stejné čipy, tj. 2.0 nanosekundové Samsung, dosáhla nejlepších výsledků Sparkle (1220 MHz), XFX (1220 MHz) a Albatron (1190 MHz). Svoje špatné umístění si i protentokrát zopakovaly karty Inno3D (1150 MHz) a Galaxy (1120 MHz) a v jejich případě asi nepůjde o náhodu. Nově se k nim přidala i MSI (1140 MHz) a připsala si druhý nejhorší výsledek (viz grafy).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Zjištěným údajům pak odpovídá i výkonnostní potenciál jednotlivých kusů. Největší je u Albatronu a Gigabyte, nejnižší u XFX, Inno3D, Galaxy a také MSI. Z tabulek hlučnosti větráku a provozních teplot čipu bez zátěže (Idle) a při zátěži (load), potom vyčteme, že u některých karet nebyl problém dostat se s teplotou čipu na více jak 90 stupňů Celsia! V případě karty Prolink se teplota vyšplhala až na neuvěřitelných 98 stupňů (tomu se říká smažba). Přitom jeho větrák byl jeden z nejhlučnějších, takže životnost takové karty asi.... Snad se jednalo o nějaký nepovedený vzorek. Každopádně z testu je patrné, že rozdíly mezi kartami jsou propastné a když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Pokud můžete, vybírejte pečlivě.
zdroj: Anandtech

cappy

Nejnovější články