zavřít

Kompletní edice shrne za necelou tisícovku všechen obsah Civilization V

Windows MAC

- Datum vydání autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Po necelých čtyřech letech ukončí v pátek 7. února (platí pro digitální verzi, krabicovka vyjde později) svoji aktivní kariéru pátá Civilizace. Za necelou tisícovku se o to postará Civilization V: Complete Edition, neboli bambiliontá „speciální“ edice Civ V, která nad svými předchůdkyněmi hodlá vyniknout kompilací veškerého doposud vydaného Civ V obsahu. Jeho výčet najdete v článku, ale ještě předtím je mou povinností vám sdělit, že základy kompletní edice mají vedle samotné základní hry tvořit datadisky Gods & Kings a Brave New World, ale též staro-nový scénář Conquest of the New World Deluxe. Základ je tedy jasný, pojďme na detaily.

A rovnou na vás výsypu názvy všech drobných DLC, které tvůrci do krabičky s kompletní edicí přidali (nejenom) pro efekt.

 • Civilization Pack: Babylon (Nebuchadnezzar II)
 • Cradle of Civilization – Americas Map
 • Cradle of Civilization – Asia Map
 • Cradle of Civilization – Mediterranean Map
 • Cradle of Civilization – Mesopotamia Map
 • Double Civilization and Scenario Pack: Spain and Inca
 • Explorer’s Map Pack
 • Civilization and Scenario Pack: Polynesia
 • Civilization and Scenario Pack: Denmark – The Vikings
 • Civilization and Scenario Pack: Korea
 • Wonders of the Ancient World Scenario Pack
 • Scrambled Continents Map Pack
 • Scrambled Nations Map Pack

Hezké, ale skalní fanoušci Civ V už asi většinu z uvedených obsahových drobků nakoupili. Bude je tak možná zajímat především „nový“ scénář. Podle tiskové zprávy se hráči ve scénáři „Conquest of the New World Deluxe Scenario, jehož děj je zasazen do roku 1492, mohou vydat jménem evropských velmocí na pouť přes Atlantský oceán a pátrat po západní cestě do Číny a Indie. Nová verze Deluxe Scenario, která byla dříve součástí balíku Double Civilization and Scenario Pack: Spain and Inca, přináší větší počet civilizací, rozšířený technologický a vývojový strom, nový systém bodů vítězství a řadu nových budov, divů, surovin a podobně.“

Pokud vám ani deluxe verze scénáře příliš nevoní, tak už vás kompletní edice Civ V nemá čím omráčit a zaujmout. Snad jen tím, že shrnuje všechen Civ V obsah na jednu hromadu, ze které můžete dle nálady tahat konkrétní druh obsahu jako králíka z klobouku.

Jestliže skutečně patříte do tábora Civ V hráčů, co do kompletní edice nehodlají vrazit ani kačku, ale rádi byste si šáhli na Conquest of the New World Deluxe Scenario, přeci jen neostrouháte. Nechť opět promluví tisková zpráva: „Scénář Conquest of the New World Deluxe Scenario, jenž ke svému spuštění vyžaduje rozšíření Brave New World, si budou moci všichni stávající majitelé druhého datadisku stáhnout zdarma ze služby Steam. Hráči, kteří Brave New World dosud nemají, nyní Conquest of the New World Deluxe Scenario získají jako bezplatný bonus při nákupu datadisku.“

Docela dobrý, za to zaslouží 2K a Firaxis palec nahoru. Minimálně to vyvažuje kolísavou kvalitu hlavních Civ V vydání, čímž myslím základní hru a oba velké datadisky. Recenze Civ V ze září 2010 je ještě oslavná, protože hra Honzovi Horčíkovi zjevně sedla. Recenze datadisků Brave New World a Gods & Kings od Honzy Smejkala jsou naopak kritické, jakkoli ve výsledku oba datadisky hodnotí nadprůměrně. Sami si vyberte, kterou stranu barikády chcete bránit. Já beru do pracek kámen a pomalou chůzí mířím na stranu, která se Civ V zastává. Mám vůči hře nejednu námitku systémového charakteru, ale ve výsledku vzpomínám na těch pár desítek hodin s Civ V velmi rád.

Když se nám vydáním kompletní edice osud Civ V uzavře, protože na další DLC a datáče to nevypadá, co asi bude následovat nyní? Pět měsíců ticha a ohlášení Civ VI na letošní E3? Doufám, že ne. Sid Meier a spol. by mohli do placu hodit nějakou novou grandiózně rozmáchlou strategickou značku. Přeci nebudou do smrti jen tam a zpět měnit nevýznamné herní prvky v rámci usedlého konceptu série Civilizace. To už by si mohli rovnou šetřit na pomník...

Tagy: strategie historická speciální edice

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.