Prodeje handheldu 3DS váznou, Nintendo srazí cenu o třetinu!
zdroj: tisková zpráva

Prodeje handheldu 3DS váznou, Nintendo srazí cenu o třetinu!

28. 7. 2011 11:28 | Byznys | autor: Petr Poláček |

Snižovat cenu herního hardwaru půl roku po uvedení na trh je neklamná známka toho, že se ani zdaleka neprodává tak, jak si výrobce představuje. A výsledky hospodaření Nintenda za období duben – červen 2011, kdy se celosvětově prodalo „pouze“ 710 000 kusů handheldu 3DS, to potvrzují. Proto dojde po 11. srpnu ke sražení ceny 3DS zhruba o čtvrtinu ve všech teritoriích včetně Japonska, Ameriky, Austrálie a Evropy, jak Nintendo potvrdilo.

V USA cena klesne z 249 dolarů na 170, v Japonsku z 25 000 jenů na 15 000, v Austrálii z 350 klokaních dolarů na 250 a v Evropě...ještě přesná výše nové ceny 3DS oznámena nebyla (jako obvykle). Český distributor Nintendo produktů, Conquest, plánované snížení ceny potvrdil, dojde k tomu 12. srpna, ale přesnou částku rovněž neuvedl, protože: "Koncová cena bude záviset na prodejcích." Pokud by však i u nás mělo platit, že cena spadne cca o třetinu, mohl by se handheld na konci prázdnin prodávat za cenu okolo 4000-4500 Kč (v současnosti se dá sehnta za 5800 - 5999 kč).

Nintendo snížení ceny halí do krásně znějících frází, podle nichž se jedná o neodolatelný motiv k okamžitému nákupu. Faktem ale je, že potřebuje co nejvíce rozšířit uživatelskou základnu ještě před uvedením konkurenčního handheldu PS Vita od Sony. Ruku v ruce s tím by však Nintendo mělo na trh uvést co nejvíce potenciálních hitů, kterých má 3DS pořád žalostně málo. Řešit by to mělo vydání StarFox 64 v září, Super Mario 3D Land v listopadu, Mario Kart v prosinci a Kid Icarus: Uprising během Vánoc.

Oficiální dokumenty nedostatek prodejních trháků přiznávají, a s výjimkou Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D tento fakt viní z nevelkých prodejů 3DS. Mezi letošním dubnem a červnem se jinak prodalo 4.53 milionů kusů 3DS her a jen pro srovnání, her pro Nintendo DS (modely Lite, DSi, XL a DS) se ve stejném období prodalo 12.13 milionů kusů. Jednotlivých modelů v rámci řady handheldů DS se přitom prodalo 1.44 milionů kusů, takže více než nástupnického modelu 3DS. To také nesvědčí o tom, že by byl o 3DS bůhvíjaký zájem.

Zlevnění hardwaru pouhých šest měsíců po launchi samozřejmě naštve všechny, kteří si 3DS za poměrně velkých peníz už koupili. Nintendo se je pokusí uklidnit iniciativou zvanou Nintendo 3DS Ambassadors, v jejímž rámci budou mít všichni, co si 3DS koupili a zaregistrovali ještě před slevou, zdarma přístup k 20 klasickým NES/Game Boy Advance titulům v rámci Virtual Console sekce 3DS shopu.

Od prvního září si „ambasadoři“ budou moci stáhnout 10 NES her (třeba Super Mario Bros., Donkey Kong Jr., Balloon Fight, Ice Climber a The Legend of Zelda) a ke konci roku pak 10 GBA her (třeba Yoshi's Island: Super Mario Advance 3, Mario Kart: Super Circuit, Metroid Fusion, WarioWare, Inc.: Mega Microgame$ a Mario vs. Donkey Kong), které by ostatním majitelům 3DS neměly být vůbec k dispozici (jen GBA hry)! Bude to ale dostatečná motivace ke koupi 3DS za současnou, poměrně vysokou, cenu? Těžko Anežko :) Pro současné majitele 3DS je to ale pěkný bonus.

Oficiální zpráva Nintenda dále uvádí, že se mezi dubnem a červnem prodalo 1.56 milionů kusů konzole Wii a 13.44 milionů kusů her pro ni, což je rovněž pokles, protože ve stejném období minulého roku se podařilo celosvětově udat 3.04 milionů kusů Wii. Nepříznivé prodeje se samozřejmě projevily na meziročním poklesu tržeb ze 189 miliard (duben-červen 2010) jenů na 94 miliard (za duben-červen 2011) a mírném navýšením provozní ztráty z 25.2 miliard jenů (duben-červen 2010) na 25.5 miliard (duben-červen 2011).

Výše uvedené hospodářské výsledky přitom Nintendo svaluje zejména na příliš silný jen vůči americkému dolarů, náklady spojené s vývojem konzole Wii U (pořád platí, že ji máme čekat příští rok) a odpisy kvůli přecenění handheldu 3DS. Jakmile se novou cenu 3DS pro tuzemský trh dozvíme, budeme vás informovat.

Nejnovější články