Nintendo vyhrálo boj s nelegálními emulátory, pokuta přesahuje čtvrt miliardy
zdroj: tisková zpráva

Nintendo vyhrálo boj s nelegálními emulátory, pokuta přesahuje čtvrt miliardy

13. 11. 2018 15:50 | Byznys | autor: Patrik Hajda |

Jsou to tři měsíce od chvíle, kdy Nintendo podalo žalobu na provozovatele dvou webů LoveROMs a LoveRetro, které poskytovaly emulované verze her bez souhlasu jejich vlastníků. Spor je nyní u konce, má právoplatného vítěze a poníženého poraženého. Dohodnutá částka za ušlou újmu není sice tak vysoká, jak by mohla být, stále však devastující.

Původně byl předmětem zájmu jediný provozovatel těchto webů Jacob Mathias, který okamžitě po obdržení žaloby ukončil provoz obou svých webů. Později si Nintendo posvítilo i na jeho drahou polovičku, se kterou spolupracoval na zprostředkování starých her Nintenda široké veřejnosti nelegální cestou.

Původní žaloba požadovala odškodné ve výši téměř 3,5 milionu korun za každý ukradený titul a 46 milionů za poškození každé z ukradených značek. Obě strany se nakonec dohodly mimosoudně na mnohem nižší částce, stále však těžko představitelné pro inkriminovaný pár. Jejich byznys jim pravděpodobně nevydělával tolik, aby si mohli dovolit splatit dohodnutých 282 milionů korun (12,23 milionu dolarů).

Proto web TorrentFreak přišel s teorií zastrašování, která byla aplikovaná v minulosti například v případě ukončené služby Hotfile. Žalobci tehdy vysoudili 1,84 miliardy korun. To tedy stálo na papíře, ve skutečnosti došlo k předání „pouhých“ 92 milionů za zavřenými dveřmi.

Stejná metoda by mohla být použita i v tomto případě, kdy Nintendo chce onou čtvrtmiliardou vyděsit ostatní provozovatele emulátorů, zatímco bude po páru požadovat jednotky či desítky milionů. Jde sice jen o spekulaci, ale pokud Mathiasovi nejsou miliardáři, stejně z nich Nintendo moc peněz nevytříská.

Dohoda se v konečném důsledku netýká jen peněz. Provozovatelé musí Nintendu předat všechny hry a emulátory na vlastní náklady, mají logicky zákaz v jejich dalším šíření a oba weby nyní patří Nintendu. Když na ně zavítáte, jediné, co na nich najdete, je omluva Nintendu a přiznání vědomého porušení autorských práv.

Nintendo se zbavilo dvou rybek v obrovském rybníku, jehož další obyvatelé dostávají možnost z vlastní iniciativy zavřít své krámy, nebo ve strachu pokračovat v nelegálních praktikách. Třeba si Nintendo posvítí i na ty zbylé, třeba ne. Já sám bych další provoz neriskoval.

Nejnovější články